Pasterska troska o drugich

„W szkole formatorów chodzi nie tylko o zdobycie konkretnych kompetencji, które usprawniają pracę wychowawczą, ale o nasze coraz głębsze uczestnictwo w pasterskiej miłości Jezusa” – mówił abp Wojciech Polak na zakończenia 10. edycji Szkoły Wychowawców Seminaryjnych.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył 17 maja w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie Mszy św. kończącej dwuletnią drogę formacyjną kapłanów i braci. W homilii, nawiązując podjętego wysiłku intelektualnego i duchowego, przypomniał, że ma on służyć nie tylko ułatwieniu pracy wychowawczej, ale przede wszystkim pogłębieniu miłości pasterskiej, której przejawem jest m.in. odpowiedzialność za innych.

„W podejmowanej tutaj na różnych poziomach osobistej formacji chodzi nade wszystko – jak wskazuje nam między innymi Pastores dabo vobis – o nasze coraz głębsze uczestnictwo w pasterskiej miłości Jezusa, która stanowi zasadę i moc Jego zbawczego działania (…) o rozwój pewnego sposobu bycia, w łączności z uczuciami i postawami Chrystusa Dobrego Pasterza. Chodzi więc o postawę pasterza, o miłość pasterską” – podkreślił abp Polak tłumacząc dalej, że zadanie pasterzowania to „podjęcie odpowiedzialności za innych, to pasterska troską o drugich, w której – jak pamiętamy z Ewangelii według Świętego Jana – miłość pasterska sprawia, że dobry pasterze jest gotów dać swoje życie za owce” (…) Za owce, które – jak mówi Pan – nie są twoimi owcami, są moimi owcami. Więc kochaj, jeśli jesteś moim przyjacielem, musisz być ich przyjacielem. „Chciałbym, abyście z tymi właśnie słowami powrócili stąd do swoich wspólnot. Powrócili ze świadomością, że jesteście wezwani, by kochać pasterską miłością tych, którzy nie są wasi, ale Jezusa, których powołuje, na których odpowiedź miłości liczy, aby ich kochając, pomagać im uwierzyć w tę miłość, przyjąć ją i żyć nią na co dzień. I byście szli z głową w dół, nie zasmuceni i nie załamani swoją własną grzesznością, ale jak Piotr zdolni zawierzyć miłosnemu spojrzeniu Jezusa” – mówił Prymas Polski.

źródło: cfd.salwatorianie.pl

18 maja 2024