Pastoraliści w Gnieźnie

W gnieźnieńskim seminarium duchownym trwa dwudniowe Międzynarodowe Sympozjum Stowarzyszenia Teologów Pastoralnych Europy Środkowo-Wschodniej „PosT Netzwerk”. Uczestnicy dyskutują o kondycji i relacji Kościoła do społeczeństw tej części Europy. 

„Po przełomie 1989 rozpoczęła się nowa epoka w społeczeństwach Europy środkowo-wschodniej. Epokę tę można scharakteryzować poprzez głębokie i szybkie przemiany, które łatwo zauważyć w wielu obszarach. Czy Kościół również poszedł drogą zmian wraz społeczeństwem, czy pozostał tam gdzie był? Czy nauczył się czegoś od społeczeństw po przemianach, czy sam chce w nich przede wszystkim nauczać? I wreszcie, czy jest częścią  integralną społeczeństw, czy elementem obcym, zewnętrznym. Na te pytania staramy się odpowiedzieć” – informuje dr Teresa Kowalczyk, wiceprezes Stowarzyszenia „PosT Netzwerk”.

Do Gniezna przyjechało ponad 30 pastoralistów z Chorwacji, Czech, Słowenii, Niemiec, Polski, Węgier, Słowacji i Austrii. Jak mówi organizator spotkania ks. dr hab. Mieczysław Polak, sympozjum jest okazją do dyskusji, wymiany doświadczeń i wspólnego zastanowienia się nad kondycją Kościoła w Europie środkowo-wschodniej przeszło ćwierćwiecze po przełomie. Jest także sposobnością do pochylenia się nad tematami bieżącymi jak choćby kwestia pomocy uchodźcom.

Pierwszy dzień obrad otworzyła dr Teresa Kowalczyk. W imieniu Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka jego uczestników witał ks. dr Zbigniew Przybylski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Z ramienia seminarium krótkie słowo wygłosił wicerektor ks. dr hab. Maciej Olczyk. Wieczorem pastoraliści spotkają się jeszcze z abp. Wojciechem Polakiem.

Sympozjum odbywa się po raz jedenasty. Co roku organizowane jest w innym kraju. Gniezno jest jego gospodarzem po raz pierwszy. Nie bez znaczenia przy wyborze miejsca były wydarzenia i rocznice, które w przyszłym roku miasto będzie świętować, przede wszystkim 1050. rocznica Chrztu Polski.

Organizatorami Sympozjum są: Stowarzyszenie Teologów Pastoralnych Europy Środkowo-Wschodniej „PosT Netzwerk” i Wydział Teologiczny UAM w Poznaniu przy wsparciu Dzieła Pomocy Kościołowi na Wschodzie „Renovabis”.

Stowarzyszenie Teologów Pastoralnych Europy Środkowo-Wschodniej „PosT Netzwerk” istnieje od roku 2004. Skupia teologów pastoralnych z 11 krajów europejskich, w tym również teologów pracujących obecnie na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej, absolwentów studiów doktoranckich na uniwersytecie Wiedeńskim. Poprzednie sympozja odbywały się w różnych miastach europejskich: Bratysławie, Pradze, Celje (Słowenia), Zagrzebiu, Djakovo (Chorwacja), Krakowie, Opolu, Linzu (Austria) i czeskich Budziejowicach.

BK KAI
Fot. B. Kruszyk  

18 września 2015