Paulini zapraszają do Biechowa

Ojcowie paulini i wspólnota parafii w Biechowie zapraszają na doroczne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Pocieszenia, które odbędą się w dniach 2-3 września 2023. Niedzielnej sumie odpustowej przewodniczyć będzie i homilię wygłosi biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz.

Sanktuarium w Biechowie jest jednym z największym w archidiecezji gnieźnieńskiej. Wedle kronikarskich zapisków pielgrzymi przybywali tu już w XVII wieku, doznając pociechy od Tej, która – jak zapisano – zdrowie przywracała. Łaskami słynący obraz Matki Bożej Biechowskiej przedstawia Maryję trzymającą w prawej ręce jabłko królewskie lub brzoskwinię, a na lewej Dzieciątko Jezus, które podnosi prawą rączkę w geście błogosławieństwa, a lewą ma położoną na otwartej księdze, spoczywającej na Jego kolanach. Najstarsza wzmianka źródłowa o tym wizerunku pochodzi z 1695 roku. Niemałą sensacją było odkrycie dokonane w 1962 roku. Okazało się wówczas, że pod widniejącym obrazem Matki Bożej znajduje się drugi wizerunek, nieco pomniejszony i pochodzący z 1460 roku. Wiadomo, że to starsze malowidło, którego autor pozostaje nieznany, powstało w tzw. szkole bizantyjsko-włoskiej. Młodszy obraz pochodzi natomiast z XVII wieku i został namalowany przez ks. Krzysztofa Boguszewicza, proboszcza parafii pw. św. Wojciecha w Poznaniu. Należy wspomnieć, że opiekujący się sanktuarium ojcowie paulini przybyli do Biechowa w 1969 roku, a w latach 80-tych ubiegłego wieku było to miejsce modlitwy członków „Solidarności” z całej Wielkopolski. 12 września 1976 roku papieskie korony na wizerunek nałożył bł. Stefan Wyszyński.

20 sierpnia 2023