„Pawełki” u paulinów

W Wągrowcu i Biechowie, gdzie duszpasterzują ojcowie paulini odbyła się tradycyjna uroczystość „Pawełków”, upamiętniająca patrona zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika. W Wągrowcu Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski z archidiecezji częstochowskiej. Odbyło się również tradycyjne błogosławieństwo dzieci.

W wygłoszonej homilii biskup pomocniczy częstochowski podkreślił znaczenie i siłę modlitwy. Jak mówił, gdzie jest modlitwa, tam jest Bóg, a jeśli w naszym życiu jest Bóg, to zawsze możemy liczyć na Jego pomoc i wsparcie. Takiej postawy uczy nas przykład św. Pawła Pustelnika. „Jeśli żyjemy w harmonii z Bogiem, mamy prawo prosić Go o tę  pomoc i liczyć na spełnienie naszych próśb. Na tych warunkach zbudowana jest nasza wiara. Obyśmy tylko nie dopuścili do tego, by osłabła i nie dali się zwieść z tej jedynej, właściwej drogi” – mówił.

„Pawełki” odbyły się w Wągrowcu po raz szósty. Każdy dzień nowenny wypełniała modlitwa i przypomnienie żywotu św. Pawła Pustelnika. Kończącą obchody niedzielną Mszę św. wspólnie z biskupem pomocniczym częstochowskim celebrowali: proboszcz wągrowieckiej parafii o. Dariusz Nowicki oraz wicedziekan wągrowiecki ks. kan. Witold Chmielewski. Na zakończenie uczestnicy liturgii otrzymali indywidualne błogosławieństwo oraz mieli możliwość uczczenia relikwii św. Pawła przez ucałowanie. Odbyło się także tradycyjne błogosławieństwo dzieci, których św. Paweł Pustelnik jest szczególnym patronem. Jak co roku parafianie spróbowali też tradycyjnych owoców pustyni. Pawełkowe obchody odbyły się również w Biechowie, gdzie od wielu lat duszpasterzuje paulińska wspólnota.

Fot. Wągrowiec J. Marczewski, Biechowo FB

21 stycznia 2019