Barbórka w Piechcinie i Barcinie

W przypadające 4 grudnia wspomnienie św. Barbary górnicza brać oraz wspólnota parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Barbary w Piechcinie uroczyście świętowała wspomnienie swojej patronki. Wspólnej modlitwie przewodniczył ks. Andrzej Nowicki, ojciec duchowny wspólnoty seminaryjnej w Poznaniu, polecając Bogu zmarłych górników i prosząc o błogosławieństwo dla żyjących oraz ich rodzin. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele Lafarge Cement Polska, władze samorządowe, kanonicy Kapituły Bydgoskiej, poczty sztandarowe oraz miejscowa Górnicza  Orkiestra, która  zadbała o oprawę muzyczną liturgii. Proboszcz parafii ks. kan. Stefan Balcerzak dziękując wszystkim za obecność i wspólną modlitwę prosił raz jeszcze, by o górnikach, także pracownikach kopalni wapnienia w Piechcinie, szczególnie pamiętać przed Bogiem.

Mszę św. w intencji zmarłych, emerytowanych i żyjących pracowników przemysłu wydobywczego Zakładu Górniczego „Kujawy” i Cementowni „Kujawy” celebrowano także 4 grudnia w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Barcinie. Eucharystii przewodniczył dziekan barciński i proboszcz parafii ks. kan. Stanisław Talaczyński.

Św. Barbara urodziła się prawdopodobnie w III wieku na terenach dzisiejszej Turcji, jako córka majętnego patrycjusza. Potajemnie sprzyjała chrześcijaństwu i przyjęła chrzest, za co ojciec zamknął ją w wieży, zezwolił na jej torturowanie i wreszcie osobiście pozbawił ją życia. Legenda głosi, że kiedy zabił Barbarę, niebiosa rozstąpiły się, a zabójca został uśmiercony przez błyskawicę. Św. Barbara prosiła Jezusa, by nikt, kto poprosi ją przed śmiercią o wstawiennictwo, nie umarł bez spowiedzi – jest więc patronką osób umierających. Ponadto flisaków, cieśli, grabarzy, dzwonników, więźniów, a także opiekunką twierdz i wież.

4 grudnia 2024