Pielgrzymi na Jasnej Górze

W strugach deszczu i z radością w sercu pątnicy z archidiecezji gnieźnieńskiej dotarli 5 sierpnia do Domu Jasnogórskiej Pani. Grupy kolorowe, promieniste i rowerowe witał Prymas Polski abp Wojciech Polak, który będzie również przewodniczyć Mszy św. na zakończenie pielgrzymki.

„Stajemy po raz kolejny pod tym krzyżem pielgrzymkowym, mając przed oczyma scenę, gdy Maryja stała pod krzyżem Chrystusa. Jezus z krzyża dał nam Ją jako Matkę. Dziś za tym krzyżem pójdziemy przed Jej macierzyńskie oblicze, aby zawierzyć wszystkie intencje, które w drodze pojęliśmy. Idźmy więc za krzyżem. Niech błogosławieństwo Boże udzielone nam przed obliczem Maryi umocni nas na nasze codzienne dźwiganie krzyża” – mówił abp Wojciech Polak po wejściu wszystkich grup i złożeniu pielgrzymkowego krzyża. Jest on niesiony w cząstkach przez poszczególne grupy na znak ich jedności. Złożony krzyż poprowadził pielgrzymów przed Cudowny Wizerunek Jasnogórskiej Pani. Wieczorem pątnicy ponownie zgromadzili się w Kaplicy Cudownego Obrazu na Apelu Jasnogórskim.

Grupy kolorowe wyruszyły na Jasną Górę z Gniezna 28 lipca i wędrowały po raz 42. Grupy promieniste, zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją, szły własnymi trasami, ale ze wspólnym programem i hasłem, które w tym roku brzmiało „Przewodniczka”. Idąc z Maryją pątnicy wsłuchiwali się w Jej powołanie jako kobiety, córki, żony, matki, przyjaciółki. Przyglądali Jej codziennym doświadczeniom, zadaniom, emocjom, wyzwaniom przed jakimi stawiało Ją życie. Na Jasną Górę wraz z pielgrzymami pieszymi dotarły także grupy rowerowe, które w tym roku pielgrzymowały z Gniezna, Inowrocławia, Damasławka, Rogowa, Wilczyna i Strzelna.

We wtorek 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego pątnicy będą uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na jasnogórskich wałach, a później w Mszy św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, wieńczącej tegoroczne pielgrzymowanie. Zapraszamy do duchowej łączności. Transmisja internetowa na kanale Jasnej Góry o godz. 11.00.

Fot. PPAG
5 sierpnia 2024