Pielgrzymka kolejarzy

Pod hasłem „Idźcie i głoście z Maryją” w dniach 4-5 listopada odbyła się 34. Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę. Wśród pątników była także delegacja z Inowrocławia z duszpasterzem ks. kan. Pawłem Kowalskim.

Do Maryi pielgrzymowali przedstawiciele spółek PKP S.A., prezesi, dyrektorzy, senatorowie i posłowie wywodzący się ze środowiska kolejarskiego, pracownicy kolei, emeryci, renciści, rodziny kolejarskie, członkowie i sympatycy NSZZ „Solidarność” oraz poczty sztandarowe. W tegorocznej modlitwie uczestniczyli także pielgrzymi z Białorusi, Słowacji i Węgier. Dla wszystkich była to okazja do umocnienia się w wierze, by „iść i głosić”, pełniąc służbę nie tylko na polskiej ziemi, ale by razem z przedstawicielami innych krajów europejskich, zjednoczeni w Unii Katolickich Kolejarzy, budować Europę silną Bogiem. Centralnym punktem peregrynacji była Msza św. na wałach, której w tym roku przewodniczył metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. W homilii apelował o niedziele wolne od pracy. Hierarcha zauważył, że na przykładzie kolejarzy, najlepiej widać jaką cenę ponoszą ci, którzy zmuszani są do pracy w niedzielę i święta, nie po to by służyć, ale by wzbogacać innych. – To prawdziwy wyzysk człowieka przez człowieka i naruszenie najbardziej podstawowych praw ludzkich w tym, tak drogiego nam słowa solidarność – mówił kaznodzieja. Metropolita krakowski podkreślał, że poprzez to, że przymusza się innych do pracy w niedzielę i święta „nie pozwala się być im z najbliższymi, nie pozwala się budować tego co jest tak potrzebne w dzisiejszym świecie, więzi rodzinnych, przyjacielskich, narodowych”.

Podczas Mszy św. pielgrzymi ponowili Akt Zawierzenia kolejarskich rodzin. Przed Eucharystią miało miejsce m.in. spotkanie w Sali o. Kordeckiego oraz patriotyczny program muzyczny. W sobotę w programie pielgrzymki znalazły się m.in.: ogólnopolskie spotkanie emerytów, rencistów, członków i sympatyków NSZZ Solidarności w Sali o. Kordeckiego; wieczorna Msza św. w bazylice celebrowana pod przewodnictwem ks. Eugeniusza Zarębińskiego; konferencja nt. „Fatimskie orędzie nadziei”, którą poprowadził o. Andrzej Derdziuk; Droga Krzyżowa na wałach z pochodniami, której przewodniczył ks. Grzegorz Szewczyk; Apel Jasnogórski z rozważaniem ks. Ryszarda Marciniaka. O godz. 21.30 została odprawiona Pasterka Maryjna w bazylice, której przewodniczył ks. Eugeniusz Zarębiński, a homilię wygłosił ks. Aleksander Zeń. Po Msz św. zaplanowano koncert Anny Rogowiec, zespołu muzycznego i orkiestry kolejowej z Siedlec. Pielgrzymi pozostali na całonocnym czuwaniu.

Fot. ks. P. Kowalski

7 listopada 2017