Pielgrzymka po męsku

Ponad 5 tysięcy mężczyzn z całej Polski modliło się 4 listopada u Matki Bożej Królowej Polski. Była to pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Mężczyzn na Jasną Górę. Z archidiecezji gnieźnieńskiej pojechały grupy m.in. z Gniezna, Inowrocławia, Chodzieży i dekanatu damasławskiego.

Spotkanie było odpowiedzią na atak współczesnej kultury na wzorce męskości i wyrazem pragnienia upowszechnienia pracy duszpasterskiej wzmacniającej mężczyzn w ich rolach i zadaniach. Uczestnicy wysłuchali kilku konferencji m.in. o byciu mężczyzną, powołaniu do ojcostwa i o tym co robić, by nie utracić potrzeby samowychowania. Zawierzyli też siebie, swoje rodziny, troski i radości dnia codziennego Matce Bożej. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św., którą z uwagi na dużą liczbę pielgrzymów przeniesiono z bazyliki na jasnogórski szczyt. Eucharystii przewodniczył bp pomocniczy legnicki Marek Mendyk, a homilię wygłosił abp Zbigniew Stankiewicz z Łotwy. W swoim słowie metropolita ryski mówił o potrzebie ducha rozumu, prawdy i pokoju. Zaznaczył, że tym, co nas wyróżnia w naszych dążeniach jest pragnienie szczęścia. Jednakże świat, w znaczeniu  biblijnym, a więc świat, który leży w grzechu szuka szczęścia tam, gdzie go nie ma – diagnozował duchowny i wskazał, że współczesny człowiek poszukuje głównie szczęścia na płaszczyźnie cielesnej i psychicznej, zapominając o wymiarze duchowym. – Potrzebujemy Chrystusa, potrzebujemy Boga, potrzebujemy przyjaźni z Nim, potrzebujemy otwarcia się na Niego, żeby zrozumieć, gdzie to szczęście jest możliwe odnaleźć. Faktycznie, dopiero kiedy ułożymy nasze życie w harmonii z tymi trzema wymiarami naszego bytowania, zaczynamy czuć się na swoim miejscu – wyjaśnił hierarcha.

Uczestnicy pielgrzymki przez aklamację przyjęli też przesłanie do polskich mężczyzn. Wyrazili w nim pragnienie, by stawać się mężczyznami wielkiego formatu; wolnymi od jakiegokolwiek nałogu, zdolnymi do odrzucania zła i wybierania prawdziwego dobra bez względu na cenę. „Chcemy niezłomnie trwać przy Bogu i Jego przykazaniach. Być gotowymi do bezinteresownej służby na rzecz małżeństwa i rodziny, miłującymi i odpowiedzialnymi mężami i ojcami. Jako ojcowie pragniemy przykładem i słowem przekazywać dzieciom wiarę naszych przodków” – ogłosili w przesłaniu. Złożyli również deklarację, że będą szczególną troską otaczać wszystkie poczęte dzieci i ich matki. – Wiele pokoleń Polaków broniło wolności pod sztandarem „Bóg, honor, ojczyzna”. Potwierdzamy naszą gotowość stawiania czoła wszelkim zagrożeniom – zadeklarowali uczestnicy pielgrzymki.

Pielgrzymka już przyniosła pierwsze owoce. Zaplanowano m.in. spotkanie organizacyjne, Mszę św. wieczorną i spotkanie w dniu św. Józefa (19 marca) oraz spotkanie z konferencją dla mężczyzn. Wszystko to w gnieźnieńskiej parafii farnej. Ponadto w Rościnnie dzień skupienia dla uczestników oblężenia.

BK
Fot. G. Woźniak 

8 listopada 2017