Gniezno: pielgrzymka Towarzystwa św. Wojciecha

Blisko 70 braci Towarzystwa św. Wojciecha archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej uczestniczyło w sobotę 15 października w dorocznej pielgrzymce do grobu i relikwii patrona – św. Wojciecha. Uczestnikom towarzyszył asystent kościelny stowarzyszenia ks. kan. Tomasz Głuszak oraz proboszcz katedry ks. infułat Jan Kasprowicz.

Pielgrzymkę rozpoczęło spotkanie w gnieźnieńskim seminarium duchownym, poświęcone w dużej części osobie bł. Stefana Wyszyńskiego, którego życie i posługę zreferował ks. prof. Bogdan Czyżewski, członek Rady Programowej wielotomowego wydawnictwa „Pro Memoria” – codziennych zapisków Prymasa Tysiąclecia, stanowiących przebogaty materiał źródłowy jego życia, posługi, spostrzeżeń i przemyśleń. Dzieląc się ze słuchaczami tajnikami i ciekawostkami tego obszernego dzieła ks. prof. Czyżewski przybliżył najważniejsze rysy myśli, nauczania i duszpasterskiej posługi kard. Wyszyńskiego. „Jest niekwestionowanym symbolem zmagania się z ateistyczny systemem komunistycznym – mówił. – Prymas Tysiąclecia to tytan pracy, to człowiek oddany bez reszty Kościołowi, Ojczyźnie i powierzonemu sobie Ludowi Bożemu” – kontynuował ks. Czyżewski podkreślając także ogromną troskę kardynała o katedrę gnieźnieńską, by po zniszczeniach wojennych przywrócić jej piękno i historyczny blask.

Wspomnieniami o kard. Wyszyńskim podzielił się z obecnymi także ks. infułat Jan Kasprowicz, proboszcz katedry gnieźnieńskiej, który przed półwieczem przyjął z rąk prymasa święcenia kapłańskie. Jak wspominał, w dniach kiedy Prymas Tysiąclecia przybywał do katedry zawsze ciągnęły na spotkanie z nim tłumy gnieźnian, a zwłaszcza w dniu 2 lutego, kiedy katedra gnieźnieńska świętuje – zresztą z inspiracji Prymasa – rocznicę poświęcenia.

Pielgrzymkę zakończyła Msza św. pod przewodnictwem ks. Jana Kasprowicza, który wygłosił również homilię. Nawiązując do statutowej triady: kult – formacja – reprezentacja, podkreślił że celem przynależności do Towarzystwa św. Wojciecha jest nie tylko szerzenie kultu, ale także troska każdego brata o rozwój wiary w swoim życiu, by ostatecznie nie lękać się i odważnie w dzisiejszych czasach dawać świadectwo. Na zakończenie ks. Tomasz Głuszak podziękował wszystkim za obecność i wspólną modlitwę oraz zapoznał braci z planami działalności Towarzystwa w najbliższych miesiącach.

Fot. Towarzystwo św. Wojciecha
16 października 2022