Pielgrzymka Towarzystwa św. Wojciecha do grobu patrona

Zgodnie ze statutem każdego roku bracia z Towarzystwa św. Wojciecha odbywają we wrześniu pielgrzymkę do grobu patrona – św. Wojciecha. Tak było również w sobotę 23 września. Ponad 40 członków bractwa z diecezji bydgoskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej spotkało się w Gnieźnie na dorocznej pielgrzymce.

W pierwszej części spotkania bracia spotkali się w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, gdzie wysłuchali wykładu ks. dr. Michała Sołomieniuka, dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego na temat archiwaliów i skarbów piśmiennictwa przechowywanych w zbiorach placówki. Następnie celebrowana była Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej, przy relikwiach biskupa męczennika, której przewodniczył ks. infułat Jan Kasprowicz. Homilię wygłosił ks. kan. Tomasz Głuszak – asystent kościelny Towarzystwa św. Wojciecha. W nawiązaniu do słowa Bożego wskazał, że w obliczu wielkich zmian kulturowych trzeba zawsze na nowo pytać o tożsamość naszej wiary. „Nie pytajmy się o to w Kogo wierzymy, ale pytajmy jak wierzymy, jak istniejemy w tym świecie” – mówił kapłan podkreślając, że potrzeba dziś ludzi wyrosłych na prawdzie Ewangelii. „Takimi byli święci od św. Wojciecha aż po błogosławioną rodzinę Ulmów. Oni wszyscy wiedzieli, że w chrześcijaństwie nie chodzi o dobre samopoczucie, ale o zbawienie” – wskazał ks. Głuszak.

Fot. Rafał Wierzbowski
24 września 2023