Pielgrzymka wdzięczności

Na Jasnej Górze odbył się w ostatni weekend września II Kongres Młodych Osób Konsekrowanych. W kończącej go pielgrzymce wdzięczności wzięło udział ponad 3 tysiące zakonników, sióstr zakonnych i świeckich. Byli wśród nich także wierni z gnieźnieńskiej parafii michalitów.

Parafianom towarzyszyli ks. Piotr Gołębiewski CSMA i ks. Marcin Kałwik CSMA. Gnieźnianie wraz z przeszło 3 tysiącami osób z całej Polski przeszli z częstochowskiej archikatedry na Jasną Górę, gdzie uczestniczyli w Mszy św. odprawionej przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore. „Kalendarz liturgiczny życia konsekrowanego przewiduje dziś wspomnienie tych zakonników i zakonnic, którzy są męczennikami naszych czasów. Nie chodzi jednak o zwykłe wspominanie, okolicznościowe odświeżanie pamięci i sentymentów, związanych ze świadectwem ich życia i śmierci. Raczej chodzi o uznanie, że męczeństwo tylu naszych współbraci, współsióstr nie było aktem indywidualnego heroizmu, ale swoistym świadectwem ich komunii z Chrystusem i Kościołem” – wyjaśnił abp Migliore. Zauważył dalej, że honorem dla męczennika jest jego duchowe i społeczne ojcostwo, czy macierzyństwo, gdy jego świadectwo mobilizuje, potęguje, czy budzi w innych życie dzieci Bożych, oddanie dla sprawiedliwości i poszanowania godności człowieka. Jak podkreślił, kontekst dzisiejszego świata wymaga tego byśmy umieli ukazywać oblicze matki i ojca. „Świat ciągle nas krytykuje, punktuje, ale to oczyszcza, bo chce w nas widzieć matki i ojców duchowych” – mówił. Nuncjusz apostolski zauważył też, że dziś możemy mówić o męczeństwie obojętności. „Widzimy obojętność innych na dobrą nowinę o Chrystusie i czujemy się wtedy bezradni, prawie niepotrzebni, nie wiemy w jaki sposób docierać z Jezusowym przesłaniem do obojętnych. Osoba konsekrowana może być tym kto przynosi na ten egoistyczny świat dobroć taką jak ją rozumiał Jezus” – podkreślił.

Z intencji papieża Franciszka niedziela 26 września była w Kościele poświęcona wspomnieniu świętych i męczenników życia konsekrowanego. W podążającej ulicami Częstochowy pielgrzymce wdzięczności Bogu za świętych i męczenników życia konsekrowanego, siostry zakonne i zakonnicy nieśli relikwie tych, którzy oddali życie za Jezusa.

29 września 2015