Pieranie: w podzięce za plony

W 47. rocznicę koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Łaskawej wspólnota parafialna w Pieraniu dziękowała Madonnie za opiekę, Bogu zaś i rolnikom za tegoroczne plony. Uroczysta suma odpustowa zgromadziła przedstawicieli wszystkich wsi należących do parafii.

Dziękczynnej modlitwie sprawowanej w pierwszą wrześniową niedzielę przewodniczył i homilię wygłosił ks. Radosław Orchowicz, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu. Zwracając uwagę na znaczenie chleba – pierwszego i podstawowego pokarmu człowieka kapłan przypomniał, że jest on darem Stwórcy, od którego pochodzi wszelkie dobro na ziemi, ale i owocem ciężkiej pracy rolników, którym winni  jesteśmy wdzięczność. Kaznodzieja podkreślił jednocześnie, że jak ciału potrzebny jest chleb powszedni, którym codziennie się karmimy, tak dla duszy ważny jest Chleb Eucharystyczny, który przyjmować powinniśmy podczas każdej Mszy świętej.

Zgodnie z dożynkową tradycją obecne na Mszy św. delegacje rolników przyniosły do ołtarza dożynkowe chleby, które po zakończeniu uroczystości, z inicjatywy proboszcz parafii ks. kan. Wojciecha Czechyry, przekazano inowrocławskiemu schronisku prowadzonemu przez Stowarzyszenie św. Brata Alberta.

BK

17 września 2014