Płonkowo: ku czci bł. ks. Mariana Skrzypczaka

W Archidiecezjalnym Sanktuarium Kapłanów Męczenników w Płonkowie modlono się w sobotę 15 czerwca za wstawiennictwem bł. ks. Mariana Skrzypczaka, jednego ze 108. męczenników II wojny światowej. Mszy św. odpustowej z udziałem neoprezbiterów, diakonów i kleryków z archidiecezji gnieźnieńskiej przewodniczył ks. Tomasz Krzysztofiak, rektor PWSD. W homilii, przypominając życie i postać bł. Mariana Skrzypczaka podkreślił, że bł. ks. Marian nie tylko dzielił się wiarą, ale przede wszystkim świadczył o niej swoim życiem. W uroczystości uczestniczyli także pielgrzymi rowerowi z Rojewic z ks. Tomaszem Kołodziejem i z Rogowa, gdzie bł. ks. Marian Skrzypczak był wikariuszem po święceniach. Obecni na Eucharystii mieli możliwość uczcić relikwie kapłana męczennika. W czasie uroczystości odpustowej można było również oddać krew.

Bł. ks. Marian Skrzypczak urodził się 15 kwietnia 1909 roku w Janowcu Wielkopolskim. Uczęszczał do liceum w Żninie, a następnie wstąpił do gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1935 roku z rąk bp. Antoniego Laubitza. Mszę św. prymicyjną odprawił w kościele pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie. Po święceniach został mianowany wikariuszem w parafii w Rogowie, a tuż po wybuchu II wojny światowej skierowany do Płonkowa. Tam, mimo grożącego niebezpieczeństwa, parafii nie opuścił. Zginął 5 października 1939 roku, bity i katowany, a później zastrzelony przez hitlerowców w pobliżu kościoła. Według świadectwa Czesława Dziewuckiego, które wykorzystano w procesie beatyfikacyjnym, w chwili śmierci ks. Skrzypczak prosił Boga o przebaczenie dla swoich oprawców. Jako kandydata na ołtarze zgłosił ks. Mariana Skrzypczaka Prymas Polski kard. Józef Glemp, który jeszcze jako sekretarz kard. Wyszyńskiego rozpoczął zbieranie materiałów do opracowania życiorysu męczennika. W jednym z listów do postulatora diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego, ks. Ludwika Gładyszewskiego, napisał: „Ludzie pamiętali wielu zabitych z najbliższych rodzin… Męczeństwo ks. Mariana Skrzypczaka wybijało się jednak przez cechę niewinności i okrucieństwa zastosowanego przy zadaniu śmierci”. Beatyfikacja ks. Mariana Skrzypczaka odbyła się w 1999 roku podczas siódmej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Zaliczył on wówczas do grona błogosławionych 108 męczenników, którzy ponieśli śmierć męczeńską w czasie II wojny światowej. Wśród nich było 8 kapłanów z archidiecezji gnieźnieńskiej.

Fot. PWSD, M. Pomin
16 czerwca 2024