Po drodze ze św. Jakubem

Nadwarciańska Droga św. Jakuba znów ożyła. W dwa miesiące po lipcowej wędrówce na Jakubowy szlak brzegiem rzeki Warty wyruszyli pielgrzymi z parafii w Miłosławiu wraz z przyjaciółmi i sympatykami camino z Wielkopolski.

Przejście odbyło się po raz piąty, w ramach projektu „Dobrej Drogi! – Aktywizacja środowisk lokalnych na Drodze św. Jakuba”, który dofinansowany został z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Do pieszego pielgrzymowania Nadwarciańską Drogą św. Jakuba parafia w Miłosławiu oraz Stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”  zaprosili przede wszystkim mieszkańców Miłosławia i wschodniej Wielkopolski. Na szlak wyruszyli i młodzi ciałem i duchem. W sobotę 20 września po Mszy św. odprawionej przez ks. Adama Sarbinowskiego w kościele klasztornym w Pyzdrach, pielgrzymi powędrowali przez Nową Wieś Podgórną, Mikuszewo i Rudki do Miłosławia. Późnym popołudniem dotarli  na nocleg, skąd w niedzielę 21 lipca wyruszyli w dalszą drogę do Dębna.  Każdy z wędrujących otrzymał materiały z najważniejszymi informacjami na temat szlaku. Zgodnie z praktyką na Drodze św. Jakuba, między postojami, każdy wędrował własnym tempem, kierując się oznakowaniem szlaku. Na realizowany obecnie projekt „Dobrej Drogi! – Aktywizacja środowisk lokalnych na Drodze św. Jakuba” składa się pięć weekendowych przejść – poza wschodnią Wielkopolską i Kotliną Kłodzką odbędą się one także na Lubelszczyźnie, w okolicach Częstochowy i na Mazowszu.

Fot. Arch. J. Janczak

23 września 2014