Pobiedziska: rocznica koronacji

Pod przewodnictwem abp. seniora Henryka Muszyńskiego świętowano w Pobiedziskach 15. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk. Uroczystość była również okazją do podziękowania za owoce pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.

Rocznicowa Msza św. sprawowana była w niedzielę 7 lipca w kościele pw. św. Michała Archanioła. W homilii arcybiskup senior nawiązał do trwającego w Pobiedziskach od kilkuset lat kultu Matki Bożej Łaskawej, której wizerunek przed 15 laty ukoronował. Wspomniał też o reaktywowanym wkrótce po tym wydarzeniu Bractwie Pani Pobiedzisk przypominając najważniejsze cele jego działalności: szerzenie Chwały Bożej, wynagradzaniu Bogu za grzechy przeciw Niepokalanemu Sercu Maryi w duchu Objawień Fatimskich, szerzeniu nabożeństwa do Maki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk oraz apostolstwie świeckich przez przykład wiary i uczynki miłosierdzia. Arcybiskup senior wspomniał także o trudnościach, jakie przeżywa współcześnie Kościół w związku z grzechem i przestępstwem pedofilii. Wskazał na potrzebę oczyszczenia stwierdzając, że jest to bolesna rana dla całej wspólnoty Kościoła. Pod koniec liturgii emerytowany arcybiskup gnieźnieński wręczył Medale Jubileuszowe 600-lecia Prymasostwa, które otrzymali Józef Wodziński i Stanisław Krygier.  

Rocznicowe uroczystości trwały w Pobiedziskach kilka dni. W ramach obchodów w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy odbył się koncert muzyki kameralnej ubogacony poezją Karola Wojtyły. Dla mieszkańców i gości zaśpiewała też Eleni. Natomiast w Domu św. Józefa otwarta została wystawa poświęcona pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Ojczyzny oraz opiekuńczej obecności Maryi na Pobiedziskiej Ziemi.

Historia szczególnego kultu Matki Bożej Łaskawej w Pobiedziskach sięga czasów rozbicia dzielnicowego, kiedy to miasto było prężnym centrum handlowym na szlaku wiodącym na Pomorze i zaopatrującym kupców w różnorakie wyroby rzemieślnicze. Właśnie w tym okresie na drzewie głogowym na pagórku przy tzw. trakcie poznańskim za Pobiedziskami, w kierunku zachodnim (obecnie zbieg ulicy Zielonej i Poznańskiej) objawiła się Matka Boża. Jeszcze w XIII wieku w miejscu tym stanął kościół, który dla upamiętnienia cudownych wydarzeń nazywano Kościołem Objawień. Do kościoła tego i znajdującego się w nim wizerunku Matki Bożej pielgrzymowali wielcy i maluczcy. W świątyni modlił się Przemysł I i Bolesław Pobożny wraz z poślubioną sobie bł. Jolentą, której relikwie znajdują się w gnieźnieńskim kościele ojców franciszkanów. Hołd Pobiedziskiej Pani złożył także Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki, a także Władysław Jagiełło, który właśnie w Pobiedziskach, wraz z całym dworem, witał pierwszego w dziejach Polski Prymasa abp. Mikołaja Trąbę. W 1521 roku Kościół Objawień wizytował abp Jan Łaski, który oficjalnie potwierdził istniejący w Pobiedziskach kult Matki Bożej nakazując przybić do ścian kościoła tablicę o następującej treści: „Miejsce tego kościoła nazywa się Objawieniem Najświętszej Maryi Panny Matki Jezusa Chrystusa, że ktokolwiek z prawowiernych będąc jaką tylko złożony chorobą, a z nabożeństwem i z dobra wiarą Niej się chętnie ofiaruje, a  przyrzecze to to miejsce nawiedzić, za pomocą Pana Boga i Tejże Matki Jego Najświętszej uzdrowion zostanie.”

W 1594 roku król Zygmunt III Waza nadał świątyni liczne ziemie. Do fundacji tej dołączono jeszcze jedną. Za zgodą monarchy mieszczka Agnieszka ufundowała dla kościoła obraz Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk, który istnieje do dziś. Łaskami słynący wizerunek, a także powołane przy Kościele Objawień Bractwo Matki Bożej papież Innocenty X obdarzył w 1653 roku licznymi odpustami. Niestety nie zachowały się liczne wota i księga cudów, pozostały jednak liczne dokumenty świadczące o bogatej historii tego miejsca.

Kościół Objawień spłonął podczas burzy w 1814 roku. Sześć lat wcześniej specjalna komisja kościelna afiliowała kult Matki Bożej do pobiedziskiego kościoła farnego. Po Powstaniu Wielkopolskim w miejscu spalonego kościoła parafianie wznieśli figurę Matki Bożej, została ona jednak zniszczona przez Niemców w 1939 roku. Ożywienie kultu Pani Pobiedzisk nastąpiło pod koniec lat 80. ubiegłego wieku za sprawą poszukiwań prowadzonych przez lokalnych historyków. W jubileuszowym roku 2000 odnowiono łaskami słynący obraz, a w miejscu objawień wybudowano kapliczkę. W 2004 roku ówczesny arcybiskup gnieźnieński nałożył na wizerunek korony, a jego następca abp Józef Kowalczyk wydał zgodę na reaktywowanie Bractwo Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk.

B. Kruszyk
Fot. T. Chmielewski

9 lipca 2019