Pobiedziska: rocznica koronacji
Wspólnota parafii pw. św. Michała Archanioła w Pobiedziska świętowała 4 lipca 2021 roku 17. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk. Historia szczególnego kultu tego wizerunku sięga czasów rozbicia dzielnicowego.
„Przychodzimy do Matki, gdy mamy troski, gdy zmagamy się z problemami, gdy jest nam źle. To Ona ogarnia nas płaszczem swej opieki i zanosi nasze prośby do swojego Syna” – mówił w homilii ks. Karol Świderski, dyrektor Domu Księży Seniorów w Gnieźnie, który przewodniczył Mszy świętej. Wraz z wiernymi oraz członkami bractwa Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk modlił się również proboszcz parafii ks. kan. Robert Nurski. Po Eucharystii, przy ołtarzu bocznym, w którym znajduje się wizerunek Pani Pobiedzisk celebrowane było nabożeństwo ku Jej czci. Na zakończenie odbył się prolog Festiwalu Muzycznego „Ave Maria”, który odbędzie się we wrześniu. Wystąpił „Chór Melodia” pod kierownictwem Stanisława Horbika z towarzyszeniem solistów scen poznańskich: Sylwii Salomońskej (sopran), Bartosza Gorzkowskiego (tenor) oraz Roberta Nowaka przy organach.
Historia szczególnego kultu Matki Bożej Łaskawej w Pobiedziskach sięga czasów rozbicia dzielnicowego, kiedy to miasto było prężnym centrum handlowym na szlaku wiodącym na Pomorze i zaopatrującym kupców w różnorakie wyroby rzemieślnicze. Właśnie w tym okresie na drzewie głogowym na pagórku przy tzw. trakcie poznańskim za Pobiedziskami, w kierunku zachodnim (obecnie zbieg ulicy Zielonej i Poznańskiej) objawiła się Matka Boża. Jeszcze w XIII wieku w miejscu tym stanął kościół, który dla upamiętnienia cudownych wydarzeń nazywano Kościołem Objawień. Do kościoła tego i znajdującego się w nim wizerunku Matki Bożej pielgrzymowali wielcy i maluczcy. W świątyni modlił się Przemysł I i Bolesław Pobożny wraz z poślubioną sobie bł. Jolentą, której relikwie znajdują się w gnieźnieńskim kościele ojców franciszkanów. Hołd Pobiedziskiej Pani złożył także Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki, a także Władysław Jagiełło, który właśnie w Pobiedziskach, wraz z całym dworem, witał pierwszego w dziejach Polski Prymasa abp. Mikołaja Trąbę. W 1521 roku Kościół Objawień wizytował abp Jan Łaski, który oficjalnie potwierdził istniejący w Pobiedziskach kult Matki Bożej nakazując przybić do ścian kościoła tablicę o następującej treści: „Miejsce tego kościoła nazywa się Objawieniem Najświętszej Maryi Panny Matki Jezusa Chrystusa, że ktokolwiek z prawowiernych będąc jaką tylko złożony chorobą, a z nabożeństwem i z dobra wiarą Niej się chętnie ofiaruje, a przyrzecze to to miejsce nawiedzić, za pomocą Pana Boga i Tejże Matki Jego Najświętszej uzdrowion zostanie.”
W 1594 roku król Zygmunt III Waza nadał świątyni liczne ziemie. Do fundacji tej dołączono jeszcze jedną. Za zgodą monarchy mieszczka Agnieszka ufundowała dla kościoła obraz Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk, który istnieje do dziś. Łaskami słynący wizerunek, a także powołane przy Kościele Objawień Bractwo Matki Bożej papież Innocenty X obdarzył w 1653 roku licznymi odpustami. Niestety nie zachowały się liczne wota i księga cudów, pozostały jednak liczne dokumenty świadczące o bogatej historii tego miejsca.
Kościół Objawień spłonął podczas burzy w 1814 roku. Sześć lat wcześniej specjalna komisja kościelna afiliowała kult Matki Bożej do pobiedziskiego kościoła farnego. Po Powstaniu Wielkopolskim w miejscu spalonego kościoła parafianie wznieśli figurę Matki Bożej, została ona jednak zniszczona przez Niemców w 1939 roku. Ożywienie kultu Pani Pobiedzisk nastąpiło pod koniec lat 80. ubiegłego wieku za sprawą poszukiwań prowadzonych przez lokalnych historyków. W jubileuszowym roku 2000 odnowiono łaskami słynący obraz, a w miejscu objawień wybudowano kapliczkę. W 2004 roku ówczesny arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński nałożył na wizerunek korony, a jego następca abp Józef Kowalczyk wydał zgodę na reaktywowanie Bractwa Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk.