Pobiedziska swojemu założycielowi

Pod przewodnictwem abp. seniora Henryka Muszyńskiego w Pobiedziskach uczczono 1000. rocznicę urodzin Kazimierza Odnowiciela, piastowskiego władcy, który odbudował zniszczoną kryzysem i najazdami organizację państwową i kościelną.

Kazimierz Odnowiciel był wnukiem Mieszka I i synem Mieszka II. Polską rządził z przerwami od 1034 do 1058 roku. Władzę objął w czasach bardzo trudnych, kiedy Polską targały wewnętrzne bunty i obce najazdy. On także zdecydował o przeniesieniu głównego ośrodka władzy ze zniszczonego najazdem Brzetysława Gniezna do Krakowa, gdzie również odnowił biskupstwo. Kazimierzowi zawdzięczamy także opactwo benedyktynów w Tyńcu.

Przypadającą w tym roku 1000. rocznicę urodzin Kazimierza Odnowiciela uczczono w Pobiedziskach 24 czerwca. Mszy św. w kościele pw. św. Michała Archanioła, która wpisała się w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, przewodniczył abp senior Henryk Muszyński. W homilii przypomniał związki władcy z Pobiedziskami oraz wydarzenia i fakty historyczne, które wciąż są żywe w pamięci mieszkańców miasta. Wskazując na herb Pobiedzisk – białego orła i klęczącego Kazimierza Odnowiciela, a także na pomnik władcy – jedyny taki w Polsce, przytoczył znajdujące się na nim słowa „Kazimierz zdobył zwycięstwo pokój i cały kraj”. Od tego zwycięstwa – jak mówił – pochodzi przecież nazwa Pobiedziska, słowiańska „pobieda”.

Podczas uroczystości przypomniano najważniejsze religijne uroczystości z najnowszej historii Pobiedzisk. Należała do nich m.in. koronacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk, której dokonał abp. senior Henryk Muszyński. Za udział we wspólnej modlitwie dziękował proboszcz parafii ks. Robert Nurski. Głos zabrał także moderator Bractwa Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk Stanisław Krygier. Zabrzmiał także dzwon Kazimierz Odnowiciel.

BK
Fot. S. Krygier 

2 lipca 2016