Poczta z okazji rocznicy

Okolicznościowe kartki z datownikiem i znaczki wydała Poczta Polska z okazji 1055. rocznicy Chrztu Polski przypominając jednocześnie, że główne obchody milenium tego wydarzenia odbyły się w dniach 14-16  kwietnia 1966 roku w Gnieźnie.

Mszę świętą celebrował wówczas Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. W jubileuszu brał udział m.in. abp metropolita krakowski Karol Wojtyła, odprawiając w dniu 16 kwietnia uroczyste nieszpory zamykające uroczystości Milenium Chrztu Polski w Gnieźnie. Podczas uroczystości kościelnych władze partyjne zorganizowały konkurencyjne obchody „Tysiąclecia Państwa Polskiego” z udziałem marszałka Polski Mariana Spychalskiego. Zebrani na Rynku przez aparat partyjny mieszkańcy Gniezna mieli brać udział w powitaniu marszałka i uroczystościach świeckich nie mogąc uczestniczyć w zakończeniu obchodów milenijnych w katedrze gnieźnieńskiej. Podczas trwających przemówień dostojników partyjnych i państwowych powstał zamęt, zgromadzeni na siłę ludzie nie chcieli słuchać wypowiedzi szkalujących Episkopat Polski i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Napierając na milicjantów blokujących przejście w stronę katedry zamierzali opuścić Rynek. W końcu z trybuny dano znak, by milicja przepuściła wiernych. Władza Ludowa nie przypuszczała, że uroczystości zakończenia Milenium Chrztu Polski – uroczyste Nieszpory, celebruje przyszły papież Jan Paweł II.

W 1055. rocznicę Chrztu Polski wydana została kartka upamiętniająca wydarzenia Milenium Chrztu Polski. Do kartki wydano arkusik trzech znaczków spersonalizowanych. Na znaczkach: Msza Tysiąclecia – 14.04.1966, płaskorzeźba Oskara Sosnowskiego z 1862 r. „Dąbrówka i Mieszko I” oraz Ojciec Święty Jan Paweł II przybywający papamobile na Wzgórze Lecha w dniu 3 czerwca 1979 roku. Osoby zainteresowane wydawnictwami mogą się kontaktować pod nr tel. 608 391 138. Kartka pocztowa z płaskorzeźbą przedstawiającą chrzest Mieszka I dostępna jest w Urzędzie Pocztowym w Gnieźnie.

15 kwietnia 2021