Podsumowanie konkursu „Męczennicy końca Tysiącleci”

We wtorek 28 maja 2024 r. w katedrze gnieźnieńskiej odbyło się uroczyste podsumowanie ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Męczennicy końca Tysiącleci”. Wydarzenie zgromadziło dzieci z całej Polski. Spośród uczestników, którzy pokonali tego dnia najwięcej kilometrów wymienić należy uczniów przybyłych z Dąbrowy Białostockiej, Bolimowa i Kadzidłowej.

Celem konkursu było upamiętnienie postaci św. Wojciecha i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Data uroczystego podsumowania nie była przypadkowa, bowiem 28 maja minęły 52 lata od święceń kapłańskich bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

O godzinie 11.30 uczestnicy konkursu zgromadzili się w starym kapitularzu katedry, gdzie podziwiali wystawę prac konkursowych. Laureaci otrzymali okolicznościowe medale z wizerunkami patronów konkursu, dyplomy i inne nagrody. Upominki – ufundowane przez Gminę Gniezno, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, księgarnię archidiecezjalną oraz anonimowych ofiarodawców – stały się miłą pamiątką tego wyjątkowego dnia. Słowa uznania i gratulacji do uczestników konkursu skierowali: ks. infułat Jan Kasprowicz – proboszcz parafii archikatedralnej, Maria Suplicka – Wójt Gminy Gniezno, Beata Szuszkiewicz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Goślinowie oraz Hieronim Muraszko – katecheta w Szkole Podstawowej w Goślinowie.

Następnie miała miejsce Msza św., której przewodniczył wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej ks. kan. Zbigniew Przybylski, a homilię wygłosił ks. infułat Jan Kasprowicz. Obecnym na Mszy św. towarzyszyły relikwie Męczenników końca Tysiącleci – św. Wojciecha oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Te ostatnie znalazły się tego dnia w katedrze dzięki uprzejmości sióstr karmelitanek z gnieźnieńskiego klasztoru. Laureaci konkursu mieli również możliwość zwiedzania Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz katedry.

Organizatorami konkursu plastycznego „Męczennicy końca Tysiącleci” były Szkoła Podstawowa w Goślinowie im. Obrońców Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej oraz Szkolne Ognisko Misyjne im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Honorowy patronat nad konkursem objął arcybiskup Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, Prymas Polski oraz Wójt Gminy Gniezno Maria Suplicka.

28 maja 2024