Podziękowania z Ukrainy

Ks. Wojciech Stasiewicz, dyrektor Caritas Diecezji Charkowsko-Zaporoskiej w Ukrainie wraz z wolontariuszami, dziękuje za pomoc ofiarowaną przez uczestników tegorocznych uroczystości świetowojciechowych. Przypominamy, że decyzją Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka taca zebrana podczas niedzielnej sumy odpustowej przekazana została w całości na rzecz Caritas w Charkowie. Zebrano ponad 22 tysiące złotych (dokładnie 22 677, 51 zł), które już trafiły na konto organizacji.

O niełatwej codzienności w ogarniętej wojną Ukrainie mówił podczas niedawnych uroczystości odpustowych w Gnieźnie ks. Wojciech Stasiewicz, dyrektor Caritas Diecezji Charkowsko-Zaporoskiej w Ukrainie, który na odpust przyjechał z metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem. Poproszony o powiedzenie kilku słów przyznał, że Ukraińcy często go pytają, jak długo Polacy będą im pomagać i dlaczego w ogóle to robią?

„Odpowiadam, że nie wiem. Polacy tacy są i jestem pewny, że będą to robić do końca” – przyznał ks. Stasiewicz prosząc jednocześnie o nie ustawanie w modlitwie za Ukrainę, jej mieszkańców, a także o nawrócenie tych, którzy są sprawcami tak wielkiego bólu, zniszczenia i ludzkich cierpień. Dziś ks. Stasiewicz podziękował za pomoc, która właśnie dotarła na konto charkowskiej Caritas.

Decyzją Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka na rzecz organizacji przekazane zostały ofiary z tacy zebranej podczas niedzielnej sumy odpustowej – łącznie 22 677, 51 zł. Tylko dziś po pomoc, głównie żywnościową zgłosiło się do Caritas Diecezji Charkowsko-Zaporoskiej ponad 700 osób. Około 140 osobom wolontariusze pomogli w domu. Pomoc trafia również do okolicznych wsi.

Fot. Archiwum ks. W. Stasiewicz
29 kwietnia 2022