Pojadą na finał

Diecezjalny etap XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Civitas Christiana odbył się 21 kwietnia w gnieźnieńskim seminarium duchownym. Zwycięzcy będą reprezentować archidiecezję gnieźnieńską w finale w Niepokalanowie. Trzymamy kciuki.

W zmaganiach wzięło udział 62 uczniów z 32 szkół ponadgimnazjalnych z Gniezna, Inowrocławia, Bielic, Wągrowca, Chodzieży, Mogilna, Witkowa, Wrześni, Rogoźna, Kruszwicy, Słupcy i Żnina. Konkurs składał z dwóch części: pisemnej i ustnej. W pierwszej młodzież rozwiązywała test składający się z pytań wyboru i tzw. otwartych, w których musiała odnieść się krótko do problematyki z zakresu Księgi Jonasza, Ewangelii wg św. Łukasza i Dziejów Apostolskich. Tematyka ta nawiązywała do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Siedmioro najlepszych przeszło dalej, do części ustanej, w której ich wiedzę oceniała komisja pod przewodnictwem ks. dr. Piotra Halczuka, dyrektora Wydziału Katechetycznego. Komisja wyłoniła troje finalistów, przed którymi udzial w ostatecznej rozgrywce w Niepokalanowie (1-2 czerwca br.).

Najwyższe noty zdobyli:
I miejsce – Irena Borucka z I Liceum im. Jana Kasprowicza w  Inowrocławiu, katecheta przygotowujący ks. Marcin Przybylski
II Miejsce – Mateusz Malicki III Liceum Ogólnokształcące w Inowrocławiu, katechetka przygotowująca Izabella Kuls
III Miejsce – Sylwia Leśniewska II LO im. Dąbrówki w Gnieźnie, katecheta przygotowujący ks. Marcin Holak

Przyznano także wyróżnienia dla: Iwony Pieczyńskiej z Liceum im . Henryka Sienkiewicza we Wrześni (katecheta ks. Michał Bubacz), Danuty Korbal z I LO im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu (katecheta o. Bartłomiej Maziarka), Darii Kozłowskiej z II LO im. Dąbrówki w Gnieźnie oraz Klaudii Kuchcie z ZSP 4 w Gnieźnie (katecheta ks. Waldemar Myka).

W czasie finały diecezjalnego z młodzieżą spotkał się także ks. Wojciech Orzechowski, diecezjalny duszpasterz Młodzieży, który przybliżył młodym przebieg Światowych Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym i ogólnopolskim.

Fot. E. Goździewicz Civitas Christiana

22 kwietnia 2015