Pokaż mi drogę do Ars

13 lutego 1818 roku ks. Jan Maria Vianney zmierzał do Ars. Nie mogąc odnaleźć drogi wśród mgieł zapytał napotkanego trzynastoletniego pasterza Antoniego Givre o drogę do celu. Gdy ten wytłumaczył mu, że do Ars jest już blisko usłyszał od świętego proboszcza: „Ty pokazałeś mi drogę do Ars, ja pokaże ci drogę do nieba”. Dwieście lat po tamtym spotkaniu, którego rocznica jest uroczyście świętowana w Ars, ministranci i lektorzy ze Szczepanowa wyruszyli do parafii św. Jana Marii Vianney. Jubileusz przybycia do Ars najsłynniejszego proboszcza świata sprawił, że coroczny wyjazd stał się tym razem pielgrzymką w intencji nowych powołań kapłańskich. Na kilka dni zatrzymali się w zbudowanym przez proboszcza z Ars domu La Providence. Był to czas odkrywania kim był Jan Maria Vianney i spotykania go w miejscu, w którym przeżył aż 41 lat. Plebania, bazylika z relikwiarzem świętego, kaplica Serca, pomnik spotkania – to wszystko opowiada dziś o świętym Proboszczu. Oprócz Ars ministranci i lektorzy zwiedzili średniowieczne Le Puy en Velay, Paray le Monial z kaplicą objawień Najświętszego Serca, ruiny opactwa w Cluny i Lyon. Odwiedzili też Taizé, gdzie spotkali się z bratem Wojtkiem, modlili się przy grobie brata Rogera i uczestniczyli w wieczornej modlitwie w Kościele Pojednania. Wyjazdowy tydzień był też okazją do poznania zabytków, krajobrazów i kuchni Burgundii i Owerni, a także – dzięki spotykanym każdego dnia na placu przy bazylice pielgrzymom z wszystkich kontynentów – do doświadczenia powszechności Kościoła.

Fot. parafia Szczepanowo

25 czerwca 2018