„Polskie serce Jerozolimy” w TVP Historia

Są takie miejsca na świecie, w których serca Polaków biją mocniej i radośniej. Do takich miejsc należy w Jerozolimie Stary Dom Polski, usytuowany w Starym Mieście, w pobliżu Via Dolorosa, Golgoty i Bożego Grobu. Zapraszamy 2 lutego o 16.10 do TVP Historia na film dokumentalny „Polskie Serce Jerozolimy”.

Film opowiada o ks. Marcinie Pinciurku i zakupie tysiącletniej nieruchomości w 1908 roku (w tym czasie Polska była pod zaborami), do której zaczęli przyjeżdżać Polacy z całego świata. Dom gościł m.in. Hankę Ordonównę, Zofię Kossak Szczucką, biskupa Gawlinę, literatów: Herlinga Grudzińskiego, Jerzego Giedrojcia. Dom stał się kolebką spotkań i rozmów patriotycznych. Ksiądz Pinciurek zmarł 6 lipca 1930 roku. Został pochowany w Jerozolimie, na cmentarzu katolickim na Górze Synaj. W swoim testamencie przekazał Stary Dom Polski w ręce prymasa Polski, aby ten dom służył dla ludu polskiego. Kardynał Hlond sprowadził siostry elżbietanki do opieki nad domem. W efekcie ciężkiej pracy sióstr elżbietanek oraz przy aktywnej pomocy żołnierzy polskich, pod dowództwem gen. Andersa, w latach 40. ubiegłego wieku powstał Nowy Dom Polski. W filmie występują: ks. prof. Wróbel (KUL), siostra Róża – elżbietanka, Norman Davies, abp Henryk Muszyński – senior (były prymas), prymas abp. Wojciech Polak, patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa, ks. prof. Mirosław Jasinski. Na zakończenie filmu, w dowód hołdu i podziękowań za działalność wystąpi Rafał Blechacz – wybitny artysta, laureat XV Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Domy Polskie (Stary i Nowy) funkcjonują do dzisiaj i przyjmują liczne grupy pielgrzymów nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

30 stycznia 2024