„Pomocna Przystań” dzieciom i rodzicom

Sami wpadli na ten pomysł, sami na niego zarobili, sami wreszcie zbudowali. Na gnieźnieńskich Kawiarach powstał plac zabaw dla dzieci, wybudowany przez bezdomnych ze schroniska „Pomocna Przystań”.

Prace przy budowie placu zabaw trwały kilka tygodni. Stanęły na nim huśtawki, piaskownice, zjeżdżalnia – wszystko z drewna, ogrodzone i przystosowane do potrzeb najmłodszych. W ogródku stanęła również odrestaurowana, XIX-wieczna figurka Matki Bożej w miniaturowej grocie. Rodzice mają możliwość usiąść przy zadaszonych stolikach, porozmawiać, a nawet napić się kawy czy herbaty w miejscowej kawiarence. Ani za korzystanie z placu, ani za poczęstunek nie trzeba płacić. „Wszyscy potrzebujemy, żeby od czasu do czasu ktoś się nami zajął, żeby podał kawę, a potem posprzątał, żebyśmy nie musieli to my cały czas zabiegać o innych. Taką właśnie okazję chcemy dać rodzicom dzieci” – mówi Marian Wierzbicki, prezes zarządu Powiatowego Stowarzyszenia na rzecz Pomocy Bezdomnym i Integracji Społecznej w Gnieźnie „Dom”. „Widzieliśmy, że tu w okolicy sporo jest mam z dziećmi, spacerujących gdzieś przy drodze, bo nie mają dokąd iść – do miasta jest stąd daleko. Wtedy pomyśleliśmy, że skoro mamy czas i miejsce, to chcemy się tym podzielić z innymi i zaprosić ich do nas – dzieci do zabawy, a rodziców do chwili odpoczynku” – dodaje.

Plac zabaw działa od kilkunastu dni. Jego uroczystego poświęcenia w czwartek 12 czerwca dokonał ks. kan. Andrzej Grzelak. W uroczystości wzięli również udział proboszcz gnieźnieńskiej fary ks. kan. Maciej Lisiecki, ks. Grzegorz Dębowski, mieszkańcy schroniska oraz siostry zakonne i dzieci z Przedszkola Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo w Gnieźnie.

MB
Fot. M. Białkowska