Ponad tysiąc par małżeńskich…

Ponad tysiąc par małżeńskich z archidiecezji gnieźnieńskiej odnowiło ślubne przyrzeczenia. Uroczystości, którym towarzyszyły cykliczne spotkania doradców życia rodzinnego, odbyły się w okresie świąteczno-noworocznym w dwunastu parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Uroczystości odbyły się w parafiach: katedralnej i pw. Matki Zbawiciela w Gnieźnie, pw. Chrystusa Miłosiernego i pw. Opatrzności Bożej w Inowrocławiu, pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie, pw. św. Jakuba Ap. w Wągrowcu oraz w parafiach w: Czerniejewie, Rogowie, Słaboszewie, Sławnie i Trzemesznie. W niektórych parafiach proboszczowie wysłali do małżonków specjalne zaproszenia, w innych zaproszenie kierowali „z ambony”. Trwać przy sobie w miłości i szacunku przyrzekały ponownie pary w różnym wieku. Były wśród nich małżeństwa z 50-letnim i 60-letnim, a nawet imponującym blisko 70-letnim stażem. W czasie uroczystości towarzyszyły im relikwie bł. małżonków Marii i Ludwika Quattroocchi.

Święto małżonków organizowane jest w archidiecezji gnieźnieńskiej od 2004 roku. Jak tłumaczy inicjator i koordynator spotkań ks. kan. Franciszek Jabłoński ma ono dwa podstawowe cele – pierwszy to podkreślenie wagi małżeństwa jako sakramentalnego związku kobiety i mężczyzny, drugi to promocja działalności doradców życia rodzinnego. W ciągu 10 lat przysięgę małżeńską w ramach spotkań odnowiło w archidiecezji gnieźnieńskiej ponad 16 tysiąca par małżeńskich.

Fot. Duszpasterstwo Rodzin

25 stycznia 2014