Popowo Kościelne: Zjazd Szkół im. Jana Pawła II

W Popowie Kościelnym odbył się XIII Archidiecezjalny Zjazd Szkół im. św. Jana Pawła II. W tym roku gospodarzem spotkania była miejscowa Szkoła Podstawowa Milenium. Z uczniami, nauczycielami, rodzicami spotkał się bp Radosław Orchowicz, który przewodniczył Mszy św. w miejscowym kościele parafialnym.

W zjeździe uczestniczyły delegacje z trzynastu szkół mających za patrona św. Jana Pawła II. W homilii biskup pomocniczy gnieźnieński, nawiązując do ewangelicznej przypowieści o krzewie winnym, przywołał słowa św. Jana Pawła II, który tłumacząc tę przypowieść mówił o miejscu i roli świeckich w Kościele.

„Więź z Jezusem warunkuje nasze wzajemne relacje – podkreślił bp Orchowicz. – Im bliżej jesteśmy z Jezusem, tym dojrzalsze i głębsze są nasze relacje z innymi ludźmi. Uczy nas Święty Rodak: Latorośle, które wyrastają z winnego krzewu, czerpiąc zeń życie, mają przynosić owoc. To przynoszenie owocu jest podstawowym wymogiem chrześcijańskiego życia w Kościele” – podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński.

Przyznał również, że przypowieść ta niesie wyraźne przesłanie na dziś – jest lekcją, wezwaniem i przypomnieniem o potrzebie wychowania i kształtowania charakterów oraz troski o wzrost dzieci, uczniów, podopiecznych i wychowanków.

„W procesie formacji ucznia potrzeba przekazywaną wiedzę i zdobywane umiejętności łączyć z kształtowaniem sumienia, myślenia i działania. Rodzic i wspomagający go nauczyciel, katecheta i wychowawca, jak ogrodnik z dzisiejszej Ewangelii ma pomagać wzrastać dziecku, uczniowi przez stanowczość, zaangażowanie, zdecydowanie. Ma wspierać rozwój dobrych cech, ale także być odważny w korygowaniu tego, co niedobre i niebezpieczne. Wychowywanie to także oczyszczanie i wsparcie w odradzaniu się po to, by owoc był dobry, obfity” – tłumaczył bp Orchowicz.

„Jezus ukazuje dziś, że dobry rodzic, nauczyciel i wychowawca jest jak gospodarz z dzisiejszej Ewangelii – tłumaczył dalej. – Oddany swej pracy w winnicy ogrodnik zatroskany o jak najlepsze owocowanie jest jak rodzic, nauczyciel i wychowawca, który stawia wymagania, prowadzi, wspiera, ale i odważnie napomina i koryguje. Wszystko z miłością i troską o dobro młodego człowieka, o jego wzrost i rozwój, który będzie mógł owocować dziś i w przyszłości” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.

W zjeździe uczestniczyły delegacje szkół w Żydowie, Pyzdrach, Lipinach, Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 6 we Wrześni,  Pruścach, a także Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Zasutowie, Jarząbkowie, Gizałkach i Ujściu, Szkoła Podstawowa z oddziałami Integracyjnymi w Gościeszynie oraz szkoły w Młodojewie i Orzechowie.

W tym roku odbył się konkurs na wykonanie lapbooka  o Janie Pawle II w jednym z trzech tematów: Jan Paweł II – papież młodych, Jan Paweł II – papież sportowiec, Jan Paweł II – papież pielgrzym.

W kategorii klas 1-3
I miejsce – Olaf Egiert z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6
we Wrześni
II miejsce – Blanka Szymańska ze Szkoły Podstawowej  im. Jana Pawła II w Pyzdrach
III miejsce – Katarzyna Pawłowicz ze Szkoły Podstawowej  im. Jana Pawła II w Orzechowie

W kategorii klas 4-6
I miejsce – Anna Zgud i Zuzanna Chmiel ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Gościeszynie
II miejsce – Natasza Mikołajczyk ze Szkoły Podstawowej  im. Jana Pawła II w Orzechowie
III miejsce – Igor Laskowski ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żydowie

W  kategorii klas 7-8
I miejsce – Antoni Konieczka z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6
we Wrześni
II miejsce – Nadia Chojnacka i Monika Karalus z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zasutowie
III miejsce – Jakub Kowalski ze Szkoły Podstawowej  im. Jana Pawła II w Orzechowie

Po Mszy św. wszyscy spotkali się przed budynkiem szkoły w Popowie Kościelnym, gdzie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie. Dalszą część spotkania przygotowali gospodarze czyli uczniowie SP Milenium z Popowa Kościelnego, którzy wystawili m.in. okolicznościowe przedstawienie w Bibliotece Publicznej Gminy Mieścisko.

A. Borczykowska
Fot. A. Borczykowska
10 maja 2023