Posiedzenie Rady Instytutu Prymasa Józefa Glempa

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przewodniczył 8 stycznia dorocznym obradom Rady Instytutu Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu. Spotkanie rozpoczęła modlitwa w intencji zmarłego patrona instytucji. Było to pierwsze zebranie bez udziału kard. Józefa Glempa.

W obradach wraz z abp. Józef Kowalczykiem uczestniczyli: biskup bydgoski Jan Tyrawa, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. dr Zbigniew Przybylski, proboszcz parafii Zwiastowania NMP w Inowrocławiu ks. prałat Leszek Kaczmarek, proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Kościelcu ks. Maciej Kuczyński, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, burmistrz Pakości Wiesław Kończal, prezes Towarzystwa Świętego Wojciecha Antoni Kapeja i dyrektor Liceum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Rafał Łaszkiewicz.

Program spotkania obejmował m.in. zmiany w regulaminie organizacyjnym Rady Instytutu (w związku ze śmiercią kard. Józefa Glempa) oraz przedstawienie sprawozdania za miniony rok działalności Instytutu. Omówiono także kierunki działalności Instytutu w 2014 roku, które zaprezentował Jacek Nijak, pełnomocnik prezydenta Inowrocławia. Rada podjęła również decyzję w sprawie przyznania dorocznej nagrody „Ku chwale”, która od 2009 roku wręczana była przez kard. Józefa Glempa, zaś po śmierci Prymasa Seniora statuetkę wręczać będzie Przewodniczący Rady Instytutu. Laureaci tegorocznej edycji uhonorowani zostaną 23 stycznia, podczas uroczystości związanych z obchodami 1. rocznicy śmierci kard. Glempa.

Wskazując na działalność Instytutu abp Józef Kowalczyk podkreślił wagę zadań, jakie podejmuje. Podziękował również wszystkim zaangażowanym w ich realizację. Prymas odniósł się także do wartości Kujaw – małej ojczyzny kard. Józefa Glempa, które inspirowały zmarłego Prymasa do różnorodnych działań na rzecz wielu kujawskich środowisk. Metropolita gnieźnieński wyraził ponadto zadowolenie, że dzieło kard. Glempa utrwalane jest przez nowoczesne środki przekazu, jak choćby stronę internetową www.instytutprymasa.pl, na której w minionym roku zarejestrowano ponad 150 tysięcy wejść.

Fot. M. Eich

9 stycznia 2014