Posłanie przed Światowym Dniem Młodzieży

O pogłębienie i umocnienie wiary oraz owocne przeżycie Światowego Dnia Młodzieży, który już sierpniu odbędzie się w Lizbonie prosili w sobotę 17 czerwca na Jasnej Górze młodzi Polacy udający się do stolicy Portugalii. Była wśród nich także grupa młodzieży z archidiecezji gnieźnieńskiej wraz z opiekunami: ks. Michałem Bubaczem, ks. Waldemarem Myką oraz ks. Stanisławem Ejdysem.

Młodych zgromadzonych na Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej pobłogosławił i posłał bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Jak przypomniał, spotkaniu młodych z całego świata towarzyszyć będą słowa: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.

„Będzie tam też mowa o pewnej dynamice w postawie chrześcijańskiej. To, co mówił papież w Krakowie w 2016 roku, by młodzi zeszli z kanapy, ponieważ są misjonarzami. Myślę, że ta tematyka jest teraz jeszcze bardziej aktualna, ponieważ jest wiele obszarów do ewangelizacji. Chcemy, aby ci, którzy są gotowi tak, jak Maryja wstali i poszli z pośpiechem, aby ewangelizować” – podkreślił bp Suchodolski.

Na ŚDM do stolicy Portugalii wybiera się z archidiecezji gnieźnieńskiej kilkudziesięcioosobowa grupa młodych (z Polski łącznie jest ich 20 tysięcy). Swoją pielgrzymkę młodzi z archidiecezji gnieźnieńskiej rozpoczną 22 lipca i zaraz po wylądowaniu pojadą do Fatimy, gdzie spędzą kilka dni. Następnie udadzą się do diecezji Coimbra, która będzie ich gościć w czasie tzw. dni w diecezjach od 26 do 31 lipca. Kolejne dni 1-6 sierpnia to już spotkanie w Lizbonie, na którym obecny będzie papież Franciszek. Po oficjalnym zakończeniu ŚDM nasza grupa będzie miała jeszcze kilka dni na zwiedzanie Lizbony i 9 sierpnia powróci do Polski.

W ramach projektu „Z Kujaw i Pomorza do Lizbony” grupę z archidiecezji gnieźnieńskiej wspiera Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

17 czerwca 2023