Powidz: dekanalne spotkanie Róż Różańcowych

„Uczyńmy Różaniec modlitwą wszystkich” – pod takim hasłem Róże Różańcowe dekanatu witkowskiego przeżywały 7 października 2021, we wspomnienie liturgiczne NMP Różańcowej, swoje doroczne święto. Uczestników dekanalnego dnia skupienia gościła parafia pw. św. Mikołaja Biskupa w Powidzu.

Spotkanie rozpoczęło zawiązanie wspólnoty w miejscowym Domu Kultury. Następnie  konferencję wygłosił ks. Marcin Maciejewski, wikariusz powidzkiej parafii, który przypomniał, że duchowość maryjna jest głęboko wpisana w pobożność narodu polskiego. Nie może być jednak tylko tkliwym i czułym rozmyślaniem, ale powinna być autentycznie żywa i zawsze prowadzić do Chrystusa, pomnażać Jego chwałę i tak jak Matka Chrystusa – być związana z Kościołem powszechnym. Za bł. Prymasem Tysiąclecia kapłan powtórzył, że: „Maryja, pod wieloma względami jest i powinna być dla chrześcijanina wzorem. Z tego względu każdy, kto wnika w wewnętrzne życie Maryi, znajdzie w nim doskonały wzór cnót, zasłuchania w Słowo Boże oraz miłości do Boga i bliźniego”. Centralnym punktem dnia skupienia była Adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ks. Alfreda Lewicza, proboszcza powidzkiej parafii. Po Eucharystii kapłan pobłogosławił różance dzieciom przygotowującym  się do pierwszej spowiedzi i komunii świętej. Ostatnim punktem wspólnotowego dnia była tradycyjna Różańcowa Procesja Światła ulicami Powidza. Podczas modlitwy różańcowej polecano rodziny i małżeństwa, a także modlono się o nowe i święte powołania do służby Bożej w Kościele. Na koniec modlitewnego spotkania – w łączności z Episkopatem Polski zgromadzonym tego dnia w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu – zawierzono pod opiekę św. Józefa Kościół w Polsce oraz naszą Ojczyznę. Spotkanie, w które aktywnie zaangażowali się młodzi z Duszpasterstwa Młodzieży, było jednocześnie kolejnym etapem przygotowania do peregrynacji Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej w archidiecezji gnieźnieńskiej.

D. Kaźmierska
12 października 2021