Powidz: dekanalne spotkanie Róż różańcowych

„Sięgnij po różaniec. Zaczerpnij siłę ze zdroju Bożej łaski, który przepływa przez serce Maryi” – pod takim hasłem Róże różańcowe z dekanatu witkowskiego przeżywały swoje doroczne święto w przypadające 7 października wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Uczestników spotkania gościła parafia pw. św. Mikołaja w Powidzu.

Spotkanie rozpoczęło zawiązanie wspólnoty i adoracja Najświętszego Sakramentu w powidzkim kościele parafialnym. Konferencję wygłosił o. Walenty Łaga OFM, proboszcz parafii pw. św. Bonawentury i kustosz sanktuarium św. Krzyża w Pakości.

„Gromadzi nas Maryja z różańcem w ręku, zachęcając do modlitwy. Jak przekazuje nam Pismo święte, to właśnie Ona pierwsza słuchała i bezgranicznie ufała Słowu, które się w Niej stało Ciałem” – mówił kaznodzieja dopowiadając, że do tej modlitwy zaprasza nas również bł. ks. Jerzy Popiełuszko, którego 40. rocznicę męczeńskiej śmierci obchodzimy. Zachęca nas do modlitwy również św. o. Pio, wielki mistyk i kapłan modlitwy różańcowej. „Maryja pod wieloma względami jest i powinna być dla chrześcijanina wzorem. Z tego względu każdy, kto wnika w wewnętrzne życie Maryi, znajdzie w nim doskonały wzór cnót, zasłuchania w Słowo Boże oraz miłości do Boga i bliźniego” – wskazał franciszkanin.

Po konferencji wspólnota różańcowa przeszła do Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej na posiłek i pokaz filmu o bł. Jerzym Popiełuszce. Centralnym punktem dnia była Msza św., po której odbyło się poświęcenie różańców dla dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej. Ostatnim punktem spotkania była różańcowa procesja światła, która przeszła ulicami Powidza. Podczas modlitwy polecano rodziny i małżeństwa, a także modlono się o nowe i święte powołania do służby Bożej w Kościele. Zgodnie z intencją papieża Franciszka w tym dniu szczególnie modlono się wraz z całym Kościołem o pokój na świecie. Spotkanie, w które aktywnie zaangażowali się młodzi z Duszpasterstwa Młodzieży zakończyła modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne.

9 października 2024