Powidz: Dekanalny dzień skupienia Żywego Różańca

We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej i w pierwszą sobotę miesiąca, 7 października, w parafii pw. św. Mikołaja w Powidzu odbył się dekanalny dzień skupienia Kół Żywego Różańca. Po części konferencyjnej i Mszy św. w powidzkiej świątyni modlono się na różańcu w intencji Ojczyzny oraz o pokój na Bliskim Wschodzie.

Spotkanie rozpoczęła konferencja maryjna wygłoszona przez proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Kędzierzynie, ks. Tomasza Zakrzewskiego, który przypomniał postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Jego zawierzenie Matce Bożej. W 70. rocznicę internowania Prymasa Wyszyńskiego wskazał jak ważną dla niego była modlitwa różańcowa. Nawiązując do postaci błogosławionego ukazał różaniec jako „broń przed szatanem”, a wspominając własne doświadczenie modlitwy, podkreślił, że „mój różaniec to nie ten, który otrzymałem na Pierwszą Komunię św., ale ten, który pomaga mi – przez modlitwę –  niczym po sznurze, wznosić się ku niebu” – podkreślił kapłan. Po wysłuchaniu konferencji była możliwość podzielenia się świadectwem o mocy różańca doświadczanej w codziennym życiu. Wspólnota Członków i Członkiń Różańca św. spotkała się także przy stole w niedawno otwartym domu Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Centralnym punktem dnia skupienia była Adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ks. Alfreda Lewicza, proboszcza powidzkiej parafii, podczas której zostały poświęcone różańce dzieciom przygotowującym się do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej.  Po Mszy św. z powodu padającego deszczu uczestnicy skupienia tym razem nie uczestniczyli w tradycyjnej procesji światła ulicami Powidza. Modlono się na różańcu w świątyni dziękując Bogu za deszcz i prosząc o pokój w naszej Ojczyźnie i na Bliskim Wschodzie.

Parafia Powidz
11 października 2023