Powidz: modlitwa o pokój

W  Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w kościele w Powidzu miała miejsce modlitwa Nieszporami, której przewodniczył proboszcz ks. Alfred Lewicz. Następnie odbyła się procesja do figury Ducha Świętego. Tam modlono się o dar pokoju dla świata. Spotkanie zakończyło się parafialnym ogniskiem. W spotkaniu brali udział parafianie, w tym młodzież przygotowująca się do bierzmowania i goście odwiedzający parafię. Figura Ducha Świętego to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Powidzu. Jej historia sięga XIX wieku. Na figurze, w formie obelisku, umieszczony jest wizerunek gołębicy oraz napis na tablicy: ,,Boże daj nam w Duchu Świętym poznać co jest prawe”. W wieku XVIII działał w tym miejscu szpital i przytułek dla osób starszych pod wezwaniem Ducha Świętego. Figurę zniszczoną w czasie drugiej wojny światowej, odbudowano po wojnie dzięki staraniom pracowników powidzkiego tartaku. Jest to jedna z nielicznych tego rodzaju figur w Europie. W 2016 roku skwerowi, na którym znajduje się obelisk, nadano nazwę: Skwer Światowych Dni Młodzieży.
Parafia pw. św. Mikołaja w Powidzu
6 czerwca 2022