Powidz: szczególne Zielone Świątki

Mało kto wie, że niewielki Powidz może się poszczycić zabytkiem, jakich w Europie mało. To obelisk z wezwaniem do Ducha Świętego i symbolizującą Go gołębicą. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego modlili się przy niej mieszkańcy powidzkiej parafii.

Uroczystość uświetnił także koncert modlitewno-ewangelizacyjny grupy „Opoka” (Odkupieni Przez Ojcowską Krew. Amen), w skład której wchodzą młodzi ludzie m.in. z Wrześni, Węgierek, Gozdowa, Opatówka i Targowej Górki, którzy poprzez śpiew i muzykę pragną dzielić się z innymi swoją wiarą. Zespół wystąpił po południowej Mszy świętej. Podczas  koncertu odczytano wezwania do Ducha Świętego autorstwa brata Rogera, założyciela wspólnoty w Taizé. Po raz pierwszy parafianie wraz z powidzkimi duszpasterzami: proboszczem ks. Alfredem Lewiczem i wikariuszem ks. Maciejem Łakomiakiem uczestniczyli w procesji do powidzkiej figury Ducha Świętego, gdzie modlili się o łaskę darów Ducha Świętego. Obelisk z wizerunkiem gołębicy symbolizującej Ducha Świętego i wezwaniem „Boże daj nam w Duchu Świętym poznać co jest prawe” pochodzi z XIX wieku i według ustaleń regionalistów jest jednym z niewielu takich pomników w Europie. W XVIII wieku w miejscu tym działał szpital pod wezwaniem Ducha Świętego, do którego należał ogród (zapis na ten temat pochodzi z 1779 roku). Tego rodzaju przytułki, nazywane szpitalami dla starców i dziadów proszalnych, zakładano niegdyś w całej Polsce. Szpital z ogrodem należał do dóbr kościoła powidzkiego. Obelisk w czasie II wojny światowej zniszczyli hitlerowcy. Po wojnie  został odbudowany staraniem pracowników powidzkiego Tartaku. Ogród przyszpitalny istniał co najmniej do roku 1934.

BK
Fot. M. Cierzniak, M. Lange