„Powrót do domu”

Gnieźnieńska wspólnota sióstr pallotynek znana jest z tego, że od lat gości, wspiera i kształci duchowo kolejne roczniki młodych ludzi. Od 2003 roku, raz w miesiącu, w „domu pod lasem” odbywały się spotkania Szkoły Jezusa, których pomysłodawczynią była s. Anna Ozon i obecny biskup pomocniczy, a wówczas duszpasterz młodzieży ks. Radosław Orchowicz. Część z ówczesnych wychowanków ponownie spotkała się u sióstr.

Przez szereg lat u progu Wielkiego Tygodnia w domu na Hożej odbywały się rekolekcje wielkopostne dla młodzieży pracującej i studiującej. Ich termin – niezmienny od lat, stał się niepisaną tradycją, podobnie jak wspólne przeżywanie Niedzieli Palmowej. Młodzież przyjeżdżała też chętnie „po godzinach”, żeby umocnić się duchowo, pomyśleć, pomodlić. Z czasem dla wielu dom pod lasem stał się po prostu domem, do którego się wraca. Zresztą nie tylko dla młodych, ale także dla wielu księży. Ze wspólnotą związani byli i są: abp Wojciech Polak, śp. ks. Tadeusz Kwitowski, ks. Marcin Kulczynski, ks. Tadeusz Miszewski i inni.

W sobotę 9 kwietnia dom sióstr pallotynek ponownie wypełnił się stałymi bywalcami sprzed lat, którzy jak kiedyś zjechali się na skupienie przed Wielkim Tygodniem. Spotkaniu towarzyszyło hasło „Powrót do domu”, a głównym prowadzącym był bp Radosław Orchowicz. Uczestnicy wysłuchali konferencji, mieli czas na osobistą modlitwę przed Najświętszym Sakramentem oraz spowiedź. Centralnym punktem spotkania była Eucharystia z homilią ks. Marcina Kulczynskiego, a po południu Droga krzyżowa z rozważaniami ułożonymi przez uczestników spotkania. Nie zabrakło też wspomnień, dzielenia się tym, co było i jest oraz historii Arki Nowego przygotowanej i wystawionej przez najmłodszych.

10 kwietnia 2022