Powrót do źródeł – filmowe podsumowanie obozu FDNT

W Gnieźnie odbył się wakacyjny obóz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Blisko 650 studentów pielgrzymowało do źródeł chrzcielnych Polski powracając jednocześnie do fundamentów swojego życia duchowego.

W ciągu kilku dni pobytu na ziemi gnieźnieńskiej studenci mieli okazję poznać historię regionu i odwiedzić jego największe zabytki. Oprócz Gniezna i górującej nad nim XIV-wiecznej katedry zwiedzili pobliski Ostrów Lednicki, który typowany jest jako jedno z miejsc chrztu księcia Mieszka I. Zwiedzili także Biskupin i odkrytą tam osadę obronną sprzed 2800 lat, Kruszwicę, gdzie – jak wiemy z legendy – myszy zjadły Popiela i gdzie szacunek wzbudza majestatyczna kolegiata oraz Powidz, gdzie poznawali już nie historię, a codzienne życie żołnierzy stacjonujących w tamtejszej bazie lotniczej. Obóz był też czasem osobistej i wspólnotowej modlitwy, duchowej formacji i ciekawych spotkań. Konferencje do młodych wygłosili: duszpasterz lednicki o. Tomasz Nowak OP, małżeństwo Dominika i Krzysztof Dębińscy oraz o. Krzysztof Dzieńkowski SJ. Podczas wyjazdu na Pola Lednickie stypendyści – jak tysiące młodych ludzi w czerwcu – odnowili chrzcielne przyrzeczenia, a później przeszli przez Bramę Rybę wybierając Chrystusa i wiarę jako nadrzędną wartość swojego życia. W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu przeżyli dzień skupienia, a pod koniec obozu uczestniczyli w V Forum Stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia omawiając kwestie dotyczące programu stypendialnego, życia we wspólnocie i Dnia Papieskiego.

Obóz zakończył się w poniedziałek 15 lipca. W niedzielę stypendyści gościli w gnieźnieńskich parafiach, dziękując i dzieląc się na Mszach św. świadectwem wiary i wsparcia, jakie dzięki fundacji otrzymują. Jak mówili, pomaga ono rozwijać skrzydła i realizować pasje. Ale to nie wszystko. Fundacja to także wspólnota, która przyjmuje każdego takim, jakim jest, z jego talentami i zasobami, ale także bagażem i niedostatkami. To poczucie przynależności, relacje, rozwój duchowy i przyjaźnie, które trwają niekiedy długie lata. – Mówią o nas, żywy pomnik św. Jana Pawła II. Staramy się do tego wciąż dorastać.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu podsumowującego obóz FDNT

B. Kruszyk
Fot. FDNT