Powrót do źródeł – obóz FDNT

Trwający w Gnieźnie od wtorku 9 lipca wakacyjny obóz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia minął półmetek. Studenci poznali historię regionu, zwiedzili jego najważniejsze zabytki, odnowili chrzcielne przyrzeczenia nad Jeziorem Lednickim i uczestniczyli w koncercie uwielbieniowym Siewców Lednicy. Spotkali się też z duszpasterzem Lednickim o. Tomaszem Nowakiem OP i bp. Radosławem Orchowiczem, który będzie im towarzyszyć również w piątek w Licheniu.

Do Gniezna przyjechało blisko 650 stypendystów FDNT, którzy studiują w różnych miastach Polski. Wakacyjne spotkanie jest okazją, by pobyć razem, odnowić znajomości i przyjaźnie, nawiązać nowe relacje i poznać kolejny kawałek Polski, bo obozy odbywają się co roku w innym miejscu. To także czas formacji – wspólnotowego i indywidualnego spotkania z Bogiem, modlitwy, konferencji, rozmów, przemyśleń. Po wtorkowej Mszy św. celebrowanej przez Prymasa Polski uczestnicy obozu mieli okazję bliżej przyjrzeć się Gnieznu – zwiedzić jego największe zabytki, pospacerować ulicami, oswoić z miejscem, które na kilka dni stało się ich domem. Drugiego dnia ruszyli w trasę do najważniejszych historycznie miejsc regionu czyli Ostrowa Lednickiego, który typowany jest jako jedno z miejsc chrztu Mieszka I, Biskupina – osady obronnej sprzed 2800 lat, Kruszwicy, w której – jak wiemy z legendy – myszy zjadły Popiela i gdzie szacunek wzbudza majestatyczna kolegiata, i wreszcie Powidza, gdzie poznali już nie historię, a codzienne życie żołnierzy stacjonujących w tamtejszej bazie lotniczej. Drugi dzień upłynął częściowo w Gnieźnie, częściowo na Polach Lednickich. W kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego stypendyści wysłuchali konferencji o. Tomasza Nowaka OP i małżeństwa Dominiki i Krzysztofa Dębińskich. Po południu zaś pojechali na Pola Lednickie, gdzie uczestniczyli w Mszy św. i odnowili chrzcielne przyrzeczenia, a później wzięli udział w koncercie uwielbieniowym Siewców Lednicy.

Wakacyjny obóz FDNT potrwa do 15 lipca. Odbywa się pod hasłem „Powrót do źródeł”, co nawiązuje do homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej 3 czerwca 1997 roku w Gnieźnie, w której papież podkreślił znaczenie Gniezna jako miejsca, gdzie zaczęła się historia Polski i Kościoła w Polsce. Pobyt na obozie jest więc pielgrzymką do korzeni polskiej państwowości i chrześcijaństwa. W piątek stypendyści nawiedzają sanktuarium w Licheniu, gdzie Msze św. odprawi dla nich bp Radosław Orchowicz. W sobotę o 19.30 zapraszamy na Plac św. Wojciecha w Gnieźnie na koncert Chóru i Orkiestry FDNT.

Fot. FDNT
12 lipca 2024