Pozdrowienia z Rzymu

Klerycy PWSD w Gnieźnie wraz z moderatorami goszczą w Rzymie. W środę 12 lutego wzięli udział w audiencji ogólnej, w czasie której papież w sposób szczególny zachęcał do troski o chorych. Przekazujemy pozdrowienia od alumnów i prośbę o modlitwę w intencji Franciszka i Kościoła.

Katecheza wygłoszona przez papieża Franciszka, której słuchali klerycy wraz z wszystkimi obecnymi w auli Pawła VI, dotyczyła tym razem drugiego z Siedmiu Błogosławieństw „Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni”. Chodzi – tłumaczył papież – o postawę, która stała się centralną dla duchowości chrześcijańskiej i którą ojcowie pustyni nazywali „penthos”, to znaczy wewnętrzny ból, który otwiera na autentyczną relację z Panem i bliźnim. W Piśmie Świętym ten smutek przejawia się wpierw z powodu czyjejś śmierci lub cierpienia. Ktoś jest nam drogi i cierpimy, gdy go tracimy lub źle się czuje, czy też dlatego, że to my sprawiliśmy mu cierpienie. Taki smutek jest drogą gorzką, ale może być użyteczny, bo otwiera oczy na życie oraz na świętą i niezbywalną wartość każdej osoby, a wtedy zdajemy sobie sprawę, jak krótki jest czas. Jest także drugie znaczenie tego paradoksalnego błogosławieństwa: płakać z powodu grzechu, z powodu popełnionego zła, pominiętego dobra i zdrady relacji z Bogiem. Płaczemy, ponieważ nie odpowiadamy na miłość Pana i zasmuca nas myśl o dobru, którego nie uczyniliśmy. To jest właściwe poczucie grzechu: „Zraniłem tego, którego miłuję”. Jest to temat własnych błędów, z którymi trzeba się zmierzyć, trudny, ale istotny. Pomyślmy o płaczu św. Piotra, który doprowadził go do nowej i znacznie prawdziwszej miłości, w przeciwieństwie do Judasza, który nie uznał, że pobłądził i popełnił samobójstwo. Smutek z powodu grzechu jest darem od Boga, jest dziełem Ducha Świętego. Mądry i błogosławiony jest ten, kto przyjmuje ból związany z miłością, ponieważ otrzyma Pocieszyciela, Ducha Świętego, który jest czułością przebaczającego Boga.

Papież tradycyjnie pozdrowiłł też pielgrzymów z Polski. „Drodzy bracia i siostry, wczoraj przeżywaliśmy Światowy Dzień Chorego. Wielu jest cierpiących z powodu choroby w naszych rodzinach, w naszym społeczeństwie i na świecie. Niech Pan da im siły, cierpliwość i łaskę uzdrowienia! A my zawsze pamiętajmy o nich i towarzyszmy im z modlitwą, z bliskością i konkretnymi gestami współczującej i czułej miłości. Niech Pan wam błogosławi! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”

Dziś również opublikowana została piąta adhortacja apostolska papieża Franciszka Querida Amazonia – „Umiłowana Amazonia”. Pełna treść >>> TUTAJ

B. Kruszyk za KAI
Fot. PWSD Gniezno

12 lutego 2020