Pożegnanie śp. abp. Szczepana Wesołego

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył 10 września w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla Mszy św. pogrzebowej w intencji śp. abp. Szczepana Wesołego, długoletniego, niestrudzonego duszpasterza polskiej emigracji, biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej.

Eucharystia rozpoczęła się od odczytania telegramu nadesłanego ze Stolicy Apostolskiej: „odszedł Pasterz, który wypełniał swoją posługę w sposób godny, z oddaniem Bogu i wielką życzliwością wobec ludzi” – napisano zaznaczając, że „Ojciec Święty pragnie podkreślić dobro, jakie śp. Ksiądz Arcybiskup czynił jako kapłan i biskup wdrażając wizję duszpasterstwa emigracyjnego wśród polonii, zainicjowaną po II wojnie światowej przez śp. abp. Józefa Gawlinę i kard. Władysława Rubina w duchu wartości ewangelicznych, ludzkiej solidarności i patriotyzmu”.

Oddanie i gorliwość zmarłego arcybiskupa podkreślił też na początku Eucharystii abp Wojciech Polak: „Dziękujemy Ci za Twoją służbę. Dziękujemy Ci za Twoje świadectwo wiary. Dziękujemy Ci za Twoje świadectwo miłości, zwłaszcza do naszych rodaków, rozsianych po całym świecie. Dziękujemy Ci za Twoje umiłowanie Kościoła Chrystusowego” – mówił Prymas Polski.

W homilii abp Wiktor Skworc wskazał na szczególny charakter duszpasterskiej posługi śp. abp. Wesołego. „Arcybiskup Szczepan, bez ziemi, ubogi i łagodny sercem, przemierzał cały świat, aby spotkać się z człowiekiem, aby we wspólnocie wierzących Polaków sprawować Eucharystię” – mówił metropolita katowicki, dodając, że zmarły pasterz, ciągle w drodze, ziemi miał tyle, co pod stopą, ale przez swoją posługę w tylu miejscach na świecie rysował zarys Ziemi jutra, nowej, przychodzącej od Boga, przemienionej w wieczność. „W godzinie swojej śmierci abp Szczepan zwinął swój namiot, zakończył żywot nomada z pastorałem, wkroczył w nową rzeczywistość, w nowy świat, który – ufamy – jest już jego ziemią obiecaną, ojczyzną i domem – mówił abp Skworc.

W Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka uczestniczyli biskupi, duchowni, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz i różnych środowisk, poczty sztandarowe, młodzież oraz mieszkańcy Katowic. Pod koniec Eucharystii odczytano list kondolencyjny przesłany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Głos w imieniu Konferencji Episkopatu Polski zabrał jej przewodniczący abp Stanisław Gądecki.

Śp. abp Szczepan Wesoły urodził się w 1926 roku w Katowicach. Jego posługa kapłańska była związana z Rzymem, gdzie w 1956 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował przy polskich wydawnictwach związanych z jubileuszem Milenium Chrztu Polski. Pełnił również funkcję kierownika Sekcji Słowiańskiej Biura Prasowego Sekretariatu Soboru Watykańskiego II. Od 1967roku  był kierownikiem Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracyjnego w Rzymie. W 1968 roku został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. W roku 2003 roku przeszedł na emeryturę, dalej posługując przy kościele polskim św. Stanisława w Rzymie, gdzie do 2007 roku był rektorem. Zmarł w Rzymie w 2018 roku. Został pochowany w krypcie biskupów w kościele świętych apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Fot. archidiecezja katowicka

13 września 2018