Poznań pożegnał Matkę Bożą, wkrótce powita Ją Gniezno

Zakończyła się peregrynacja kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji poznańskiej. Kolejną na trasie nawiedzenia jest archidiecezja gnieźnieńska, która witać będzie Matkę Bożą w kwietniowe uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha. Z powodu pandemii kalendarz peregrynacji w obu diecezjach uległ znacznemu opóźnieniu. Poznań miał żegnać Wizerunek we wrześniu 2020 roku, pożegnał zaś w Niedzielę Chrztu Pańskiego 9 stycznia 2022. W uroczystości uczestniczył również Prymas Polski abp Wojciech Polak. Mszy św. w katedrze w Poznaniu przewodniczył biskup pomocniczy poznański Grzegorz Balcerek, a homilię wygłosił metropolita wrocławski abp Józef Kupny, który podkreślił znaczącą rolę Matki Bożej w dziejach naszego narodu. Jak mówił, bez macierzyńskiej opieki Maryi, wśród tylu nieszczęść w życiu indywidualnym i społecznym, nie przetrwalibyśmy jako naród. Ona przez wieki kształtowała naszą tożsamość narodową, u Niej mamy pomoc w drodze do Pana Boga.

Matka Boża w znaku swojego jasnogórskiego Wizerunku przybędzie do archidiecezji gnieźnieńskiej w kwietniu tego roku. Uroczyste powitanie odbędzie się w Gnieźnie w doroczny odpust ku czci św. Wojciecha (23-24 kwietnia) i będzie połączone z ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który przed kilkudziesięciu laty częstochowską Ikonę do polskich parafii poprowadził. Z Gniezna wizerunek pojedzie do kolejnych dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej. Nawiedzenie potrwa do 18 lutego 2023 roku. Z archidiecezji gnieźnieńskiej Obraz wyruszy w drogę do diecezji włocławskiej, której ordynariusz bp Krzysztof Wętkowski również był obecny na uroczystościach w Poznaniu.

Fot. www.archpoznan.pl

9 stycznia 2022