PPAG – już w drodze

Pod hasłem „Obdarowani” wyruszyła w 28 lipca Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Pątniczy szlak przemierza dwanaście grup promienistych i pięć kolorowych. Ostatnie modliły się przed drogą u św. Wojciecha w katedrze gnieźnieńskiej.

Mszę św. wraz z kapłanami wyruszającymi w drogę odprawił biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski. W homilii, nawiązując do hasła przewodniego pielgrzymki i wskazując na Maryję, jako w pełni obdarowaną przez Boga, zachęcał do zastanowienia się nad własnym obradowaniem i jego owocami. „Ten, który jest wypełniony Duchem Świętym powinien dzielić się Chrystusem z innymi. To pierwszy owoc obdarowania” – mówił. „Drugi owoc to charyzmat służebności, czyli dar dany dla wspólnoty. Dziś w Kościele jest odrodzenie ducha charyzmatycznego. Może bardziej poszukiwane są charyzmaty nadzwyczajne, niż służebnych, ale św. Paweł w Hymnie o Miłości mówi, że ważniejsze są te drugie, bo bez daru języków, czynienia cudów, prorokowania można się zbawić, ale bez miłości nie” – tłumaczył biskup pomocniczy gnieźnieński. I trzeci owoc – kontynuował – to modlitwa. Najpierw modlitwa uwielbienia, która jest modlitwą najdoskonalszą i do której każdy z nas powinien dorastać. A potem modlitwa medytacyjna, pozwalająca wejść w głąb, pełna nie tyle słów, co miłości. Uczy nas też Maryja modlitwy rodzinnej i modlitwy wspólnotowej, która powinna być wytrwała i intensywna. „Maryja wszystko to pięknie łączy w sobie i jest wzorem dla każdego z nas” – zaznaczył bp Wętkowski, zachęcając na koniec pielgrzymów, by tak właśnie odpowiedzieli na obdarowanie przez Boga – poprzez dzielenie się Chrystusem, służbę innym i gorliwą modlitwę.

Z Gniezna wyruszyła w sobotę kolorowa część pielgrzymki. W tym roku zamiast kilkunastu grup idzie pięć odpowiadających poszczególnym regionom duszpasterskim. Każda grupa ma swojego patrona, którego relikwie niesie oraz konkretne intencje, w których będzie się modlić. Grupa czerwona, obejmująca region gnieźnieński i idąca pod sztandarem św. Matki Teresy z Kalkuty prosi za chorych, starszych i prześladowanych chrześcijan. Grupie niebieskiej (region inowrocławski) patronuje bł. ks. Jerzy Popiełuszko, a pielgrzymi modlą się za rodziny i Ojczyznę. Grupa pomarańczowa (region wągrowiecki) idzie ze św. Stanisławem Kostką modląc się za dzieci i młodzież. Grupa żółta (region wrzesiński) za patronkę ma św. Urszulę Ledóchowską, a jej intencje to powołani i powołania. Ostatnia grupa, brązowa, franciszkańska, prowadzona przez kapucynów z Mogilna, otrzymała za patrona św. Franciszka, a modli się za ubogich, zepchniętych na margines i więźniów.

Na pątniczy szlak wyruszyły też grupy promieniste, które zgodnie z trwającą w archidiecezji gnieźnieńskiej, przeszło 60-letnią tradycją wychodzą ze swoich parafii i idą swoimi trasami, jednak z tym samym hasłem i programem. Ta forma pielgrzymowania utrwaliła się w czasach PRL-u, kiedy pielgrzymowanie było zabronione. Pątnicy szli na Jasną Górę małymi grupami, niosąc na znak jedności cząstki krzyża. Składali je w całość u celu i już wspólnie szli przed cudowny wizerunek Matki Bożej. I ta tradycja została do dziś zachowana. Grupy kolorowe i promieniste spotkają się na Jasnej Górze 5 sierpnia i tam, wspólnie z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem, który jak co roku wyjdzie pielgrzymom na spotkanie, złożą niesione cząstki krzyża. Pielgrzymkę zakończy Msza św. pod przewodnictwem Prymasa. Zachęcamy do śledzenia relacji z drogi na www.ppag.pl

B. Kruszyk KAI

video Transmisje Live HD