PPAG: po owocach ich poznacie
Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej dotarła 5 sierpnia na Jasną Górę. Do Matki Bożej w grupach kolorowych, promienistych i rowerowych przybyło łącznie ponad tysiąc pątników. Wszystkich u celu witał Prymas Polski abp Wojciech Polak.
„Towarzyszy nam radość, że po tych dniach drogi spotykamy się na Jasnej Górze, że możemy nasze pielgrzymowanie wspólnie zakończyć, że razem jesteśmy u Matki Bożej. Towarzyszy nam także nadzieja, że droga, którą pielgrzymi odbyli i dobrze przeżyli będzie owocowała w ich życiu” – mówił podczas powitania abp Wojciech Polak.
Prymas nawiązał też do hasła tegorocznej pielgrzymki „Oto ja” oraz rozważań, które koncentrowały się wokół owoców Ducha Świętego.
„Papież Franciszek powiedział kiedyś, że ten świat bardzo potrzebuje owoców Ducha Świętego, a więc postaw, które zrodzą się z wiary – miłości, cierpliwości, opanowania, pokoju, łagodności, radości, dobroci. To wszystko rodzi się z Ducha Świętego. W czasie tegorocznego pielgrzymowania nie tylko sobie o tym przypominaliśmy, ale również – taką mam nadzieję – otworzyliśmy się na działanie Ducha Świętego i takimi postawami, takimi przymiotami będziemy w życiu owocować” – podkreślił metropolita gnieźnieński.
Na Jasną Górę dotarło łącznie 15 grup – 5 kolorowych (regionalnych) i 10 promienistych, które łączą się z tymi pierwszymi hasłem i programem, wędrują jednak własnymi, sprawdzonymi przez dziesięciolecia trasami. Ta część pielgrzymki ma swoje korzenie w czasach PRL, kiedy pielgrzymowanie na Jasną Górę było zakazane. Grupy wędrowały wówczas w rozdrobnieniu, każda inną drogą, łącząc się dopiero u tronu Jasnogórskiej Pani. Na znak jedności każda z grup niosła cząstkę krzyża, który u celu składano w całość i ten zwyczaj jest do dziś kultywowany. Krzyż składany jest co roku na jasnogórskich błoniach po dotarciu wszystkich pielgrzymkowych grup. Z nim pielgrzymi idą przed obraz Matki Bożej.
Razem z pielgrzymami pieszymi na Jasną Górę dotarły w poniedziałek także 3 grupy rowerowe. Łącznie jechało w nich ponad sto osób. Wszystkich pielgrzymów było zaś ponad tysiąc. Najmłodszy miał 2 lata, najstarszy 80 lat. W drodze pątnikom towarzyszyło 42 kapłanów, 17 kleryków i 12 sióstr zakonnych.
Pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej pokonali ponad 300 kilometrów. Przed jasnogórski tron zanieśli intencje własne i powierzone, a także specjalne, przypisane do każdej z grup kolorowych i związane z dedykowanym im patronem. Modlili się m.in. za Ojczyznę, rodziny, młodzież, dzieci, osoby chore, prześladowanych chrześcijan. Intencją szczególną była modlitwa za Kościół i kapłanów, by byli święci i wytrwali w posłudze, a także o nowe powołania.
Dziś wieczorem pielgrzymi wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, a jutro rano będą uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na jasnogórskich wałach, a później w Mszy św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, wieńczącej tegoroczne pielgrzymowanie.
Po zakończeniu pielgrzymki diecezjalnej z Jasnej Góry wyruszy pielgrzymka kapłanów i kleryków do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Duchowni z archidiecezji gnieźnieńskiej będą się modlić o Boże miłosierdzie dla kapłanów, o świętość kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
B. Kruszyk KAI
Fot. PPAG, Biuro Prasowe Jasna Góra