PPAG: wierzyć to być w drodze
Pod koniec lipca archidiecezja gnieźnieńska ponownie ruszy na pielgrzymi szlak. Grupy promieniste bez istotnych zmian, grupy kolorowe po raz pierwszy w pięciu nowych barwach. Na Jasną Górę pojadą też cztery grupy rowerowe z Gniezna, Inowrocławia, Strzelna i Zabartowa.
Grupy promieniste jak zawsze wyruszą oddzielnie, każda ze swojej parafii, w dniach 26-29 lipca. Zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją wędrować będą swoimi trasami, niosąc cząstki krzyża, który złożą w całość na Jasnej Górze. Grupy kolorowe rozpoczną pielgrzymowanie wspólnie 28 lipca, Mszą św. w katedrze gnieźnieńskiej. I promieniści i kolorowi wędrować będą z jednym hasłem „Obdarowani”, które nawiązuje zarówno do trwającego roku duszpasterskiego dedykowanego Duchowi Świętemu, jak i przykładu Matki Bożej, którą papież Franciszek wskazał jako przewodniczkę w duchowych przygotowaniach do ŚDM w Panamie. – Kościół nazywa Maryję Dziewicą pełną Ducha Świętego. Chcemy w czasie pielgrzymki wpatrywać się w Jej przykład, odkrywać w Jej życiu działanie Ducha Świętego i od Niej uczyć się przyjmowania Jego darów – mówi ks. Wojciech Orzechowski, kierownik Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę.
300 kilometrów – ale po co?
Zwięzłą odpowiedź na to pytanie znaleźć można na pielgrzymkowej stronie >>> www.ppag.pl. „Kto wierzy – czytamy – ten nie stoi w miejscu. Wierzyć to znaczy być w drodze. Wierzyć to chodzić! To jest powód pielgrzymowania: wiara – pisał przed kilku laty o. Maur. – Nie czcigodne wizerunki Matki Bożej, nie miejsca objawień, nie groby i relikwie świętych. One są okazją ku pielgrzymowaniu, ale powodem jest wiara. Wiara jest nieustannym chodzeniem. Wiara jest pielgrzymką. Życie jest pielgrzymką. Nie ma chyba lepszego klucza do życia niż pielgrzymowanie. Kto zrozumie pielgrzymowanie, ten zrozumie życie”. Idzie się więc, bo się wierzy, albo chce uwierzyć, nawrócić, powrócić. Idzie się z dziękczynieniem, prośbą, cierpieniem, radością, tęsknotą. Niemal każdy pielgrzym niesie intencje własne i innych. Ci, którzy w drogę nie wyruszą, pielgrzymować mogą duchowo. Mogą również zgłosić swoje intencje poprzez wspomnianą pielgrzymkową stronę internetową. Obok tych osobistych, grupy kolorowe modlić się będą w sposób szczególny każda w jednej konkretnej sprawie: grupa czerwona za chorych, starszych i prześladowanych chrześcijan; grupa niebieska za rodziny i Ojczyznę; grupa pomarańczowa za dzieci i młodzież; grupa żółta za powołanych i w intencji nowych powołań; grupa brązowa za ubogich, zepchniętych na margines, więźniów.
Pieszo i rowerze
Jak wspomniano w pielgrzymce promienistej nie ma istotnych zmian. Pielgrzymka kolorowa przechodzi jednak transformację i ustalona na ten rok formuła ma obowiązywać już na stałe. Kolorowi pielgrzymować więc będą jak zawsze wspólnie, ale nie w kilkunastu, ale w pięciu wspomnianych wyżej grupach, odpowiadających poszczególnym regionom duszpasterskim. Każda z grup otrzymała też na stałe swojego patrona. Grupa czerwona obejmująca region gnieźnieński pójdzie pod sztandarem św. Matki Teresy z Kalkuty; grupie niebieskiej (region inowrocławski) patronować będzie bł. ks. Jerzy Popiełuszko; grupie pomarańczowej (region wągrowiecki) towarzyszyć będzie św. Stanisław Kostka; grupie żółtej (region wrzesiński) św. Urszula Ledóchowska. Natomiast grupa brązowa, franciszkańska, prowadzona przez kapucynów z Mogilna, otrzymała za patrona oczywiście św. Franciszka. Obok pieszych na Jasną Górę wyruszą też cztery grupy rowerowe z: Gniezna, Inowrocławia, Strzelna i Zabartowa w diecezji bydgoskiej. Wszyscy pielgrzymi spotkają się 5 sierpnia u Matki Bożej.
Informacje na temat pielgrzymki, zapisów, przewodników, programu i przygotowania znaleźć można na stronie >>> www.ppag.pl Zachęcamy.
B. Kruszyk „Przewodnik Katolicki”