Prof. Rocco Buttiglione gościem Instytutu Prymasa Józefa Glempa

W piątek 3 maja w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu odbyło się spotkanie z prof. Rocco Buttiglione  – politykiem, filozofem, przyjacielem Jana Pawła II, byłym ministrem w rządzie włoskim oraz ks. prof. Alfredem Wierzbickim – filozofem i poetą z UMCS w Lublinie. Tematem wydarzenia była „Hermeneutyka ciągłości. Między Papieżem Franciszkiem a Janem Pawłem II”.

Przybyłych do siedziby Instytutu witał Piotr Turowski – opiekun placówki. W pierwszej części spotkania wykład wygłosił prof. Rocco Buttiglione. W czasie wystąpienia uczony wskazywał, że istnieje fundamentalna jedność nauczania między aktualnym biskupem Rzymu a papieżem z Polski. Rzekome sprzeczności między nimi wynikają z niezrozumienia postawy obu papieży wobec teologii wyzwolenia oraz niezrozumienia przesłania adhortacji Amoris Laetitia. Włoski filozof, który był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II podkreślał, że ta sama prawda przez tych dwóch papieży jest artykułowana w odmiennej sytuacji historycznej i za pomocą innych słów. Akcentując ciągłość nauczania między Franciszkiem a Janem Pawłem II Rocco Buttiglione zaznaczył, że nie można zaprzeczyć oryginalności każdego z nich, a świadczy o tym chociażby to, że papież Argentyńczyk i papież Polak bardzo mocno zakorzenieni są w kulturze i historii własnych narodów. Na zakończenie wykładu powiedział: „Jeśli słuchamy utworu muzycznego np. La Traviata Verdiego pod dyrekcja wielkiego maestro, np. Riccardo Mutiego, i porównujemy go z tym samym utworem pod dyrekcją innego wielkiego maestro, np. Manfreda Honecka, natychmiast zdajemy sobie sprawę z różnic, ale także z faktu, że podkreślają różne aspekty tej samej muzyki, a muzyka nie jest ani Mutiego, ani Honecka, ale Verdiego. Podobnie każdy papież stawia własne akcenty, ale Tajemnica, która je łączy, i do której prowadzi jest ta sama: Odkupiciel Świata, Jezus Chrystus, który jest centrum kosmosu i historii”.

Następnie głos zabrał ks. prof. Alfred Wierzbicki, który poczynił autorski komentarz do wystąpienia swojego nauczyciela, pod kierunkiem którego pisał doktorat, Rocca Buttiglione. Wskazywał na celność analizy włoskiego filozofa dodając do niej kilka własnych przemyśleń.

W drugiej części spotkania pytania mogli zadawać uczestnicy wykładów. Po zakończeniu wydarzenia wielu spośród audytorium ustawiło się w kolejce po autograf.

PROF. ROCCO BUTTIGLIONE – filozof, wykładowca akademicki, przyjaciel Jana Pawła II, minister ds. europejskich oraz minister kultury w rządzie premiera Włoch Silvio Berlusconiego

KS. PROF. ALFRED WIERZBICKI – filozof, poeta, przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Etyki KUL, dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL (2006 -2014). Profesor UMCS w Lublinie

Instytut Prymasa Józefa Glempa

5 maja 2024