Projekt „Korzenie”
O wspólnych korzeniach chrześcijan i Żydów dyskutowali katecheci podczas popołudniowych spotkań zorganizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Spotkania odbyły się w Słupcy, Inowrocławiu i Gnieźnie.
Uczestników projektu gościły kolejno: 2 października parafia pw. św. Wawrzyńca w Słupcy, 5 października parafia pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu oraz 26 października Centrum Edukacyjno-Formacyjne w Gnieźnie. Wprowadzenie i dyskusję prowadzili goście z Warszawy: koordynatorka projektu „Korzenie” Agnieszka Magdziak-Miszewska, była ambasador RP w Izraelu, Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, ks. Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz Piotr Kadlčik, były przewodniczący gminy żydowskiej w Warszawie.
Tematyka dialogu chrześcijańsko-żydowskiego spotkała się z dużym zainteresowaniem nauczycieli religii. W czasie spotkań padały różnorodne, niejednokrotnie trudne pytania, które odnosiły się zarówno do teologii, jak i codziennego życia współczesnych Żydów. Pytano też o wspólne punkty dla chrześcijańskiej i żydowskiej duchowości, a także o sposób pojmowania Słowa Bożego, liturgię i normy życia. W Inowrocławiu katecheci wraz z prowadzącymi – Rabinem Schudrichem, ks. Michalczykiem i Zbigniewem Nosowskim na zakończenie spotkania modlili się słowami psalmu 23 (po hebrajsku i po polsku).
Celem projektu „Korzenie” jest ukazanie „że znaczna część duchowego dziedzictwa chrześcijan i Żydów jest wspólna. Mamy te same korzenie, ale często wzajemnie się nie znamy” (Benedykt XVI).
Fot. T. Kowalczyk. Z. Nosowski