Prośmy o pokój dla Republiki Środkowej Afryki

W archidiecezji gnieźnieńskiej gości abp Dieudonne Nzapalainga – przewodniczący Konferencji Episkopatu Republiki Środkowoafrykańskiej. Trwająca tam wojna domowa od wielu miesięcy zbiera krwawe żniwo, także wśród chrześcijan. Hierarcha prosi o wsparcie i modlitwę w intencji pokoju.

 

Abp Dieudonne Nzapalainga przyjechał do Polski na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Trzydniowa wizyta w archidiecezji gnieźnieńskiej jest częścią dłuższej podróży po Polsce, w czasie której abp Nzapalainga dzieli się świadectwem wiary chrześcijan żyjących w kraju targanym wewnętrznymi konfliktami, wojną, przemocą i okrucieństwem. W poniedziałek 16 czerwca hierarcha spotkał się z wiernymi w sanktuarium maryjnym w Markowicach i wspólnie z nimi modlił się o ustanie prześladowań chrześcijan i pokój na świecie. Tego samego dnia odwiedził także inowrocławską parafię pw. Imienia NMP i w tamtejszej bazylice mniejszej odprawił Mszę świętą. We wtorek 17 czerwca abp Dieudonne Nzapalainga spotkał się z klerykami Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz uczniami gnieźnieńskich Szkół Podstawowych nr 9 i nr 2. W czasie spotkania zachęcał dzieci, by siebie i całe swoje życie powierzyły Bogu. „Gdy macie Boga w sercu, zawsze wygrywacie. Życzę wam, abyście zawsze mieli Boga w sercu, bo to będzie nadawało kierunek waszemu życiu” – mówił. Opowiedział także uczniom o trudnej sytuacji ich rówieśników w Afryce, prosząc jednocześnie o modlitwę za nich i za siebie. Udzielił także każdemu dziecku błogosławieństwa. Wieczorem odprawił Mszę św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie.

 

Ordynariusz archidiecezji Bangi będzie gościł w archidiecezji gnieźnieńskiej do środy 18 czerwca. Tego dnia odwiedzi szkołę PORKOM, ponownie spotka się z klerykami, z uczniami ZSP nr 2 oraz z wiernymi z parafii pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana. Towarzyszą mu ks. kan. Franciszek Jabłoński oraz s. Agnieszka Duda i ks. Rafał Cyfka ze stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

 

Republika Środkowej Afryki składa się z dwóch odmiennych religijnie i kulturowo części: czarnego południa zamieszkanego głównie przez chrześcijan i animistów oraz północy, gdzie dominuje islam i kultura arabska. Od wielu miesięcy w kraju trwają walki i pogromy, których ofiarami jest przede wszystkim ludność cywilna. Giną całe wioski, dzieci wcielane są do bojówek i zmuszane do zabijania, panuje anarchia i bezprawie. Zarzewiem wznowienia trwającej od lat wojny domowej była antyrządowa ofensywa podjęta pod koniec 2012 przez muzułmańskich rebeliantów z ruchu Seleka, wspieranych przez najemników z Czadu i Sudanu oraz zbiegłych więźniów. W marcu 2013 roku obalili prezydenta François Bozizégo. Jego następcą ogłosił się jeden z przywódców ruchu Seleka – Michel Djotodia. We wrześniu polecił on rozwiązanie swojej bojówki, ale przemoc nadal narastała. Z nową siłą wybuchła na początku tego roku. Jej ofiarami byli i są przede wszystkim chrześcijanie i pracujący w RŚA misjonarze.

 

BK
Fot. W. Eich, B. Kruszyk

17 czerwca 2014