Zjazd rektorów wyższych seminariów duchownych

„Nie chodzi nam tylko o wizerunek Kościoła, o postrzeganie, o opinię w mediach czy społeczeństwie. Chodzi o rzeczywistość, w której jesteśmy, w której żyjemy i którą naszym życiem, powołaniem i posługą kształtujemy” – mówił abp Wojciech Polak do rektorów seminariów diecezjalnych i zakonnych.

Arcybiskup Wojciech Polak przewodniczył 6 września Mszy św. podczas dorocznego zjazdu rektorów wyższych seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych w Łomży. Uczestników gościło tamtejsze WSD, a hasło spotkania: „Między Kościołem realnym a Kościołem medialnym. Aktualne wezwania” inspirowało do refleksji i dyskusji nad rolą mediów w życiu Kościoła, współczesną kulturą medialną oraz obrazem Kościoła, jaki media prezentują w czym pomogły wykłady prof. UŚ dr. hab. Aleksandra Bańki oraz prof. UKSW dr hab. Moniki Przybysz.

Do tematu tego nawiązał również abp Wojciech Polak podkreślając w homilii, że ukazanie rzeczywistego życia Kościoła jest dziś jednym z pilnych i aktualnych wyzwań.

„Nie chodzi nam przecież tylko o wizerunek, o postrzeganie, o opinię w mediach czy społeczeństwie. Chodzi o rzeczywistość, w której jesteśmy, w której żyjemy i którą naszym życiem i powołaniem, naszą pracą i posługą kształtujemy. Nie chcemy i nie powinniśmy tego nigdy jednak robić – jak przestrzegał papież Benedykt XVI – naszą wyobraźnią i naszym widzimisię, ale dając się Jezusowi dotknąć, podźwignąć i podnieść z różnych naszych gorączek i jak uczniowie pójść z Nim dalej, by głosić wszystkim Dobrą Nowinę o królestwie Bożym” – mówił abp Polak.

W obradach uczestniczyło blisko 70 reprezentantów wyższych seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych. Obok abp. Wojciecha Polaka, który pełni funkcję przewodniczącego komisji duchowieństwa KEP obecni byli: bp Damian Bryl z Kalisza, członek tej komisji oraz biskup łomżyński Janusz Stepnowski oraz bp pomocniczy Tadeusz Bronakowski.

Wśród dyskutowanych tematów były także zagadnienia dotyczące aktualnej formacji seminaryjnej w Polsce m.in. zmniejszona liczba osób zgłaszających się do seminariów, możliwości współpracy między diecezjami i między seminariami w przygotowaniu i prowadzeniu poszczególnych etapów formacji, konieczność uwzględnienia personalnego spojrzenia na kandydatów obecnie zgłaszających się do seminariów, potrzeba formacji osób zajmujących się formacją seminaryjną.

Fot. ks. J. Kapelak
6 września 2023