Prymas: domyka się księga życia papieża Benedykta

„Z Placu św. Piotra, z pogrzebu papieża seniora, wynoszę dziś przesłanie, jakie pozostawia nam zmarły Benedykt XVI: «Jesteście w rękach Boga, nie jesteście sami!»” – powiedział KAI Prymas Polski abp Wojciech Polak bezpośrednio po zakończeniu Mszy św. pogrzebowej papieża seniora, w której uczestniczył wraz z kilkunastoma biskupami z Polski

Metropolita gnieźnieński zwrócił uwagę na olbrzymią owację jaka towarzyszyła wyniesieniu trumny z ciałem Benedykta XVI i okrzyki santo subito, analogicznie jak to było po śmierci Jana Pawła II. „Kiedy słyszeliśmy wołanie santo subito rozlegające się na Placu św. Piotra oraz wielkie dziękczynienie Benedyktowi XVI wyrażone w owacyjnych oklaskach stutysięcznego tłumu, to można powiedzieć, że w ten sposób domyka się księga życia papieża Benedykta, z tą wielką ufnością, że jest on przed obliczem Boga” – powiedział abp Polak.

Prymas przyznał, że szczególnie uderzyły go słowa papieża Franciszka z pogrzebowej homilii, w których nawiązywał do słów Jezusa z Ewangelii: „W Twoje ręce powierzam ducha mego” ((Łk 23,46). „Jest to Ewangelia, która ukazuje, że jesteśmy w rękach Boga jako owoc męki i śmierci Chrystusa” – podkreślił.

Zdaniem abp. Wojciecha Polaka papież Franciszek w swej głębokiej i przejmującej homilii wskazywał na to, że dobry pasterz jest w rękach Tego, który w szczególny sposób wybrał go tu na ziemi i powołał oraz postawił na czele swojego ludu. „A ten dobry pasterz przeżywa różne doświadczenia, także te trudne, które są nieodłączną częścią jego misji, której fundamentem jest życie i męka Chrystusa” – podkreślił. „Z Placu św. Piotra, z pogrzebu papieża seniora wynoszę dziś przesłanie, jakie pozostawia nam zmarły Benedykt XVI: «Jesteście w rękach Boga, nie jesteście sami!»” – skonstatował Prymas Polski.

W wypowiedzi dla PAP abp Polak przyznał, że: „Chociaż wiemy dobrze, że papież od 10 lat był emerytem, niemniej jednak zarówno jego pontyfikat, jak i lata życia ukrytego w modlitwie i ofiarowanym za Kościół cierpieniu, dzisiaj w szczególny sposób owocują w Kościele. Chcieliśmy wiec wszyscy serdecznie podziękować papieżowi Benedyktowi XVI” – powiedział.

„Papież Franciszek, interpretując słowa Jezusa: +W ręce Twoje składam Mego Ducha+, w których Chrystus powierzył Swego Ducha Ojcu, zaznaczył, że to wołanie jest dziś bliskie świętej pamięci papieżowi Benedyktowi XVI. On także w Boże ręce złożył całe swoje życie, od samego początku, w darze swego powołania, w odpowiedzi na to powołanie do posługi apostolskiej w Kościele i w tym wszystkim, co w tej posłudze wypełniał jako dobry Pasterz” – mówił.

Abp Polak podkreślił, że wszyscy modlący się dziś przy trumnie papieża Benedykta XVI dziękowali za to „życie złożone w Boże dłonie”.

„Głęboko ufamy, że Bóg, po tym owocnym życiu, przyjął go do wieczności. Że te Boże dłonie – o których papież Benedykt mówił, że są jak dach nad tym światem, dłonie które błogosławią, przez które wpada w naszą rzeczywistość Boże światło – dziś go mocno trzymają, że jest on w Bożych rękach” – stwierdził.

Prymas dodał, że pożegnanie papieża Benedykta XVI przeżywał „we wspólnocie wiary całego Kościoła powszechnego, pod przewodnictwem papieża Franciszka”.

„Zauważyłem, że w czasie mszy św., podczas uwielbienia, papież Franciszek schował twarz w dłoniach, że był głęboko wzruszony. Myślę, że w tym momencie dziękował Bogu za swojego poprzednika” – ocenił.

KAI, PAP
Fot. Vatican News, BP KEP

Biskupi z Polski m.in. abp Wojciech Polak na pogrzebie papieża seniora Benedykta XVI

5 stycznia 2023