Prymas na Jasnej Górze

„Najgłębsza prawda o nas samych, nasza tożsamość jest nieodłącznie związana z tym miejscem, z Jasną Górą zwycięstwa i ze szczególnym wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak na jasnogórskim szczycie podczas uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej.

Prymas Polski przewodniczył uroczystej Mszy św., która wpisała się w tegoroczne dziękczynienie za 1050 lat chrześcijaństwa na polskiej ziemi. To właśnie wówczas – mówił w homilii cytując kard. Stefana Wyszyńskiego – nasz pierwszy historyczny władca, książę Mieszko I, pokornie pochylił swoje czoło pod wodami Chrztu świętego i rozpoczął przez to błogosławiony ciąg łaski, świateł i mocy Bożych, który trwa do dziś dnia. W ten duchowy łańcuch – kontynuował metropolita gnieźnieński – i my zostaliśmy włączeni przez sakrament chrztu świętego.

„Dar ten domaga się owocnego przyjęcia i wiernej odpowiedzi, dlatego po raz kolejny, wpatrując się w Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej, pragniemy dziękować i uwielbiać Boga za nasze odrodzenie z wody i Ducha Świętego na życie wieczne, za wszczepienie w Chrystusa i włączenie do wspólnoty Kościoła” – podkreślił abp Polak. Przywołał też słowa papieża Franciszka, który nawiązując do niełatwych dziejów naszej Ojczyzny właśnie na Jasnej Górze przypomniał Polakom o wiernym i ojcowskim towarzyszeniu Boga, o potrzebie jedności, pamięci i ufności.

„W takiej pełnej nadziei perspektywie staraliśmy się przeżywać jubileusz Chrztu Polski w Gnieźnie, w Poznaniu, na Jasnej Górze i w Krakowie, a także w tylu innych miejscach w naszej Ojczyźnie – mówił Prymas. – Z takim  nastawieniem chcemy powracać do chrztu Mieszka i do naszego własnego chrztu. Widzimy przecież, że na horyzoncie wspólnego życia, pod polskim niebem, w naszych domach rodzinnych wciąż są przecież takie wartości, dzięki którym, pomimo dzielących nas różnic, naprawdę możliwa jest zgoda i jedność. Albowiem – jak nam mówił jeszcze papież Franciszek – to właśnie zgoda, pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego. I dlatego prosił w modlitwie Maryję, aby zaszczepiła w nas pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli. Modlił się przed Czarną Madonną o naszą wzajemną miłość, o przebaczenie i pojednanie, o zapomnienie i darowanie sobie nawzajem urazów i krzywd, o naszą narodową zgodę, która leży u fundamentów szczęśliwej dla wszystkich przyszłości” – przypomniał abp Polak i wskazując dalej na Maryje, Królową Polski, podkreślił, że Ona właśnie jest wzorem i ucieleśnieniem Bożego stylu życia, który każe działać w miłości i w bliskości towarzyszyć, a nie w nienawiści, lęku, czy zastraszeniu, wyrzucając jedni drugim i oskarżając się nawzajem.

Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski Jasnogórskiej Pani, Królowej Polski, zawierzone zostały także polskie parafie. W uroczystość 26 sierpnia w kościołach, także na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej, odczytano akt zawierzenie przed obrazami i figurami Matki Bożej oddając w Jej macierzyńską niewolę miłości kapłanów, osoby konsekrowane, małżeństwa i rodziny, ojców i matki, dzieci i młodzież, ludzi starszych, chorych i samotnych, wspólnoty, grupy i wszystkie dzieci Boże.

 

 

Fot. Jasna Góra/Krzysztof Świertok

26 sierpnia 2016