Prymas o spowiedzi

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Konieczność wyznania grzechów w spowiedzi sakramentalnej” – refleksja abp. Wojciecha Polaka na powyższy temat zamknęła w piątą niedzielę Wielkiego Postu cykl konferencji głoszonych w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu w ramach wielkopostnej inicjatywy „Społeczeństwo myślące”.

Przywołując nauczanie Kościoła katolickiego w tej materii, w oparciu o myśl i autorytet św. Jana Pawła II, Prymas Polski przypomniał sens i znaczenie sakramentalnego wyznania grzechów. Jak mówił, prawdziwym sensem spowiedzi sakramentalnej nie jest mechaniczne powtarzanie czy też recytacja listy słabości i win. Spowiedź to nie wizyta w pralni dla usunięcia plamy – jak kolokwialnie tłumaczy papież Franciszek. To wyjście na spotkanie Ojca, który jedna, który przebacza i świętuje. „Sakramentalne wyznanie grzechów nie jest zatem tylko jakimś zwykłym, w miarę obiektywnym, opowiedzeniem grzechów. Jest natomiast dobrowolnym samooskarżeniem się grzesznika, zewnętrznym i eklezjalnym zarazem znakiem wewnętrznego nawrócenia. Wyznanie grzechów posiada więc – jak przypomina adhortacja Reconciliatio et paenitentia – wartość podwójnego znaku. Z jednej strony jest to niewątpliwie znak spotkania z pośrednictwem Kościoła, wyrażony poprzez spowiedź wobec szafarza sakramentu. Z drugiej strony mamy tu do czynienia z jakimś szczególnym znakiem ujawnienia się grzesznika wobec Boga i Kościoła. To z kolei prowadzi do stanięcia w prawdzie, przed obliczem Pana, który przebacza grzechy” – tłumaczył Prymas, podkreślając, że konieczność sakramentalnego wyznania grzechów można zrozumieć jedynie w perspektywie wiary. „Z tego powodu św. Jan Paweł II już w pierwszej encyklice Redemptor hominis dopominał się o ponowne odkrycie i przypomnienie praktyki indywidualnej spowiedzi. Dostrzegał w niej – i to właśnie w świetle wiary – «szczególne prawo człowieka do najbardziej osobistego spotkania z Chrystusem ukrzyżowanym i przebaczającym oraz prawo samego Chrystusa do każdego z tych, których odkupił, prawo do spotkania się z każdym z nas w tym kluczowym momencie życia duszy, jakim jest moment nawrócenia a zarazem odpuszczenia». Podkreślając konieczność spowiedzi indywidualnej stajemy więc na straży tego szczególnego prawa człowieka do osobistego spotkania z Chrystusem, do otrzymania osobiście sakramentalnego daru przebaczenia” – mówił abp Polak. Zaznaczył również, że „na obecnym etapie historii sakramentu pojednania i pokuty, a raczej sprawowania, czyli praktyki tego sakramentu, wierność Chrystusowemu poleceniu domaga się jednoznacznego upomnienia się o konieczność sakramentalnego wyznania grzechów i jasnego podkreślania wagi indywidualnej spowiedzi. Obserwowane w tej materii zagubienie może bowiem prowadzić do wielkich szkód w życiu duchowym wiernych i w świętości Kościoła” – mówił na koniec Prymas Polski.

Tekst konferencji Prymasa Polski

BK