Prymas odwiedził Zakład Karny w Gębarzewie

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk odwiedził Zakład Karny w Gębarzewie k. Gniezna. Okazją było podsumowanie ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów „Błogosławiony Jan Paweł II – Gębarzewo 2013”.

Metropolita gnieźnieński spotkał się z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Gębarzewie 20 stycznia. Od kilku lat placówka organizuje pod patronatem Prymasa Polski konkurs literacki adresowany do więźniów z całej Polski. Jego tematem jest osoba i nauczanie bł. Jana Pawła II, którego więźniowie wspominają w wierszach, opowiadaniach i osobistych świadectwach.   Jak mówi abp Józef Kowalczyk, to bardzo wartościowe przedsięwzięcie, które warto docenić i kontynuować.

Podczas spotkania z osadzonymi abp Józef Kowalczyk wspominał bł. Jana Pawła II, w którego bezpośredniej bliskości przeżył ponad dziesięć lat. Wskazał na wielką miłość i szacunek, jakim papież darzył każdego człowieka, niezależnie od jego narodowości, statusu społecznego, wyznawanej religii i sytuacji życiowej. Podziękował również więźniom za ich twórczą pracę, a z niektórymi spotkał się w ich celach. W uroczystości uczestniczył także kapelan Zakładu Karnego w Gębarzewie ks. Piotr Dworek oraz prezydent Gniezna Jacek Kowalski.

Konkurs literacki „Jan Paweł II – Gębarzewo” zorganizowano po raz pierwszy w 2008 roku. Z inicjatywą wyszli sami skazani, którzy chcieli w ten sposób uczcić 30. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

bgk KAI
Fot. ks. T. Gerlach CSMA